Urlop macierzyński przyznawany jest wszystkim kobietom, które urodziły dziecko w trakcie zatrudnienia. Celem tego urlopu jest umożliwienie kobiecie odzyskania sił po porodzie i zapewnienie jej możliwości opieki nad dzieckiem w pierwszym okresie jego życia. Urlop macierzyński jest uprawnieniem, z którego można skorzystać wyłącznie w naturze. Pracodawca nie może nie udzielić urlopu macierzyńskiego. Pracownica nie musi składać wniosku o udzielenie urlopu, pierwszym dniem urlopu jest dzień porodu. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

 
Minimalny wymiar wynosi:
– 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
– 31 tygodni - przy dwojgu dzieciach,
– 33 tygodni - przy trojgu dzieciach,
– 35 tygodni - przy czworgu dzieciach urodzonych podczas jednego porodu,
– 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga lub więcej dzieci podczas jednego porodu.
Taki sam wymiar urlopu przysługuje w związku z udzieleniem urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
 
Krok I: wniosek o urlop przed porodem
 
Prawo do urlopu macierzyńskiego jest związane z urodzeniem dziecka, ale kobieta może wykorzystać co najmniej 6 tygodni tego urlopu przed przewidywanym terminem porodu. Część urlopu przed porodem jest udzielana na wniosek pracownicy. Składa ona wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim, w którym lekarz określił termin porodu, wskazując termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.
 

Krok II: udzielenie urlopu macierzyńskiego przed porodem

Pracodawca nie może odmówić pracownicy udzielenia urlopu macierzyńskiego przed przewidywanym terminem porodu, powołując się np. na dezorganizację procesu pracy, dobry stan zdrowia kobiety, czy brak zastępstwa za nią na stanowisku pracy.

Krok III: poród

Krok IV: poinformowanie pracodawcy

Krok V: ...

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skorzystaj z LEX Navigator Procedury Prawa Pracy – aplikacji zawierającej najważniejsze i najczęściej stosowane procedury z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, BHP oraz prawa pracy w procesie cywilnym.