Takie stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zaprezentowane w wyroku z 17 stycznia 2012 r., II FSK 2740/11 może oznaczać koniec imprez integracyjnych w sytuacji, gdy zostanie ono utrwalone w orzecznictwie. Co więcej – przez niektórych może zostać zinterpretowane jako jedna z wielu oznak zaostrzania polityki fiskalnej Państwa.
Stan faktyczny rozpoznawanej przez Naczelny Sąd Administracyjny sprawy dotyczył dwóch zagadnień. Pierwsze odnosiło się do udziału pracowników w różnych formach spotkań integracyjnych tj. wyjazdów połączonych ze zwiedzaniem zabytków, pobytem w teatrze, na koncercie, etc. i tego czy koszty ponoszone z tytułu przedmiotowych spotkań oraz szkoleń stanowią dla pracowników biorących w nich udział przychód ze stosunku pracy. W większości przypadków spotkania te są finansowane w całości ze środków pracodawcy nie pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Drugie zagadnienie dotyczyło sposobu kalkulacji kosztów poniesionych w związku z udziałem w imprezie poszczególnych pracowników, gdyż nie w każdej sytuacji poniesione przez pracodawcę koszty przekładały się na faktycznie otrzymany przez pracownika przychód. Przykład, gdy pracownik brał udział tylko w niektórych atrakcjach przygotowanych w toku wyjazdu integracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż ponoszone przez pracodawcę koszty związane z wyjazdami integracyjnymi np. zakwaterowanie i wyżywienie stanowią dla pracownika realną korzyść i konkretne przysporzenie o wymiarze finansowym. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego przedmiotem świadczenia, które uzyskują pracownicy jest korzystanie z tych usług, które mają konkretną wartość pieniężną, ponieważ dla ich uzyskania należy ponieść zawsze konkretne wydatki. Innymi słowy, pracownik biorący udział w imprezie integracyjnej uzyskuje przychód.
Nie zmienia tego faktu sytuacja, w której pracownik nie skorzysta w trakcie spotkania integracyjnego ze wszystkich atrakcji przygotowanych przez pracodawcę. Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił w tym zakresie wcześniejszej interpretacji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego twierdząc, iż nie ma znaczenia czy pracownik rzeczywiście otrzymał dane świadczenie. Nieodpłatne świadczenie polega na zagwarantowaniu pracownikowi możliwości skorzystania z poszczególnych usług.Otrzymanym nieodpłatnym świadczeniem jest już bowiem sama możliwość skorzystania przez pracownika z usług zakupionych przez pracodawcę. Wystarczy zatem samo zaproszenie pracownika na imprezę, aby uzyskał przychód.