Odpowiedź: Praca z wykorzystaniem telepracy różni się od zwykłych stosunków pracy przede wszystkim miejscem wykonywania zadań (są one wykonywane regularnie poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej) oraz sposobem rozliczania się pracownika z tej pracy (pracownik wyniki swojej pracy, przekazuje pracodawcy drogą elektroniczną). Sporadyczne polecanie pracownikowi pracy w domu nie oznacza zatrudnienia go w formie telepracy.

Uzasadnienie: Aby nazwać dany stosunek "telepracą" muszą zostać spełnione następujące warunki: po pierwsze, pracownik wykonuje powierzone mu zadania stale poza zakładem pracy, a po drugie z wykonania tych zadań rozlicza się z pracodawcą za pomocą środków komunikacji elektronicznej, przy czym oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Sporadyczne wykonywanie przez pracownika powierzonych mu zadań w domu nie będzie zatem stanowiło zatrudnienia w formie telepracy. Jeżeli nawet taki pracownik przekazywałby pracodawcy wykonaną przez siebie pracę za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, to w sytuacji gdy praca w domu ma miejsce jedynie od czasu do czasu, trudno mówić o stałości świadczenia pracy poza zakładem pracy.

Choć możliwości sporadycznego wykonywania pracy w domu nie przewiduje żaden przepis prawa pracy, uznać to należy za prawnie dopuszczalne. Nie budzi wątpliwości, że pracodawca może zgodzić się na pracę w domu, gdy wnioskuje o nią pracownik. W takim przypadku pracodawca i pracownik zawierają pewnego rodzaju porozumienie dotyczące zmiany warunków wykonywania przez pracownika pracy. Umownej zmianie ulega miejsce wykonywania pracy. W pozostałym zakresie łączący pracownika z pracodawcą stosunek pracy nie ulega żadnej modyfikacji (pozostaje oparty w dotychczas obowiązujących pracownika normach prawnych).
Pewne wątpliwości budzić może natomiast odgórne zobowiązanie pracownika do wykonywania pracy w domu. Pamiętać należy, iż w zdecydowanej większości przypadków, w zawartych z pracownikami umowach o pracę, ich miejsca zamieszkania nie zostały określone jako miejsca pracy. Dlatego też praca w domu powinna mieć miejsce na wniosek pracownika (chyba, że w umowach o pracę pracowników, jako miejsce pracy zostało również wpisane ich miejsce zamieszkania).

Ponieważ przepisy prawa pracy nie regulują kwestii sporadycznego wykonywania przez pracowników pracy w domu, przyjąć należy, iż pozostawiają w tym zakresie swobodę stronom stosunku pracy. W praktyce oznacza to, że nie ma obowiązku regulowania tych kwestii w obowiązujących w zakładzie pracy aktach wewnątrzzakładowych. Nie mniej jednak, unormowanie zasad wykonywania pracy w domu, może być dla obu stron stosunku pracy korzystne.

Joanna Kaleta

 

Pytanie pochodzi  z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych