W praktyce organy podatkowe niejednolicie interpretowały przepisy dotyczące zwolnień podatkowych od świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów za te świadczenia, kwestionując zwolnienie z PIT soczewek kontaktowych. Twierdziły ponadto, że warunkiem zwolnienia jest wystawienie faktury na zakład pracy, a nie na pracownika.
Zgodnie z interpretacją ogólną Ministerstwa Finansów z dnia 16 marca 2011 r., DD3/033/30/CRS/11/95, z podatku zwolniony jest także zakup szkieł kontaktowych, których stosowanie zaleci lekarz specjalista. Dotyczy to wad wzroku, których nie można skorygować okularami. Zwolnienie z PIT przysługuje niezależnie od tego, na kogo została wystawiona faktura.
Ministerstwo wskazało również, że nie istnieje limit kwoty zakupu okularów zwolnionej z PIT. Powinna być to jednak suma rozsądna, zgodna z cenami rynkowymi i umożliwiająca zakup okularów zgodnych z zaleceniami lekarza.
Źródło: Rzeczpospolita, 24 marca 2011 r., Anna Misiak
Soczewki kontaktowe i okulary bez podatku
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, jeżeli badania okulistyczne w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy komputerze.