Sąd Najwyższy przyjął stanowisko w sprawie dwóch byłych pracownic jednego z banków, które pod koniec marca 2009 r. zawarły z pracodawcą porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę. Bank potwierdził, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownic, w związku z czym przysługiwała im odprawa pieniężna zgodna z przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych. Dodatkowo, u pracodawcy funkcjonował regulamin tzw. zwolnień grupowych. Zgodnie z jego zapisami podwładni, z którymi rozwiązano umowę o pracę w tym trybie byli uprawnieni do dodatkowej rekompensaty.
Byłe pracownice, wykonujące zawód radcy prawnego, bezpośrednio po rozwiązaniu umów zostały zatrudnione przez bank na podstawie umów cywilnoprawnych. W związku z tym pracodawca uznał, że pracownice nie są uprawnione do otrzymania rekompensaty wynikającej z regulaminu zwolnień grupowych. Zainteresowane nie zgodziły się z decyzją pracodawcy i wystąpiły do sądu z żądaniem odszkodowania w wysokości 40.000 zł.
Sąd I instancji, po zapoznaniu się z treścią obowiązującego u pracodawcy regulaminu zwolnień grupowych uznał, iż jego zapisy zawierają postanowienie, na mocy którego prawo do dodatkowej rekompensaty nie przysługuje osobom, które po rozwiązaniu umowy o pracę zostały zatrudnione ponownie. W ocenie sądu sformułowanie „zatrudniony” odnosi się do pracownika ponownie zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, ale już nie na podstawie umowy zlecenia. Wyrokiem sądu pracodawca został zobowiązany do wypłaty odszkodowanie w wysokości 25.000 zł na rzecz każdej z powódek. Sąd II instancji utrzymał wyrok w mocy.
Finał sprawy miał miejsce przed Sadem Najwyższym, który stwierdził, że dla poprawnej interpretacji zapisów regulaminu zwolnień grupowych funkcjonującego u pracodawcy należy najpierw odwołać się do dyrektyw wykładni logiczno-językowej, a dopiero gdy te nie przyniosą efektu można posłużyć się wykładnią funkcjonalną oraz systemową.
SN uznał więc, że w omawianym stanie faktycznym byłym pracownicom nie przysługuje rekompensata za brak zatrudnienia, skoro ponownie rozpoczęły one pracę na rzecz tego samego podmiotu. Zaskarżony wyrok został uchylony, a sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.
Pracodawca może odmówić wypłaty dodatkowej rekompensaty w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli pracownik rozpoczyna świadczenie zadań na jego rzecz na podstawie umowy zlecenia.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 2013 r., sygnatura akt I PK 135/13