Wczoraj, 28 maja Sejm przyjął ustawę o zmianie Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadzającą roczny płatny urlop przysługujący rodzicom wszystkich dzieci urodzonych od początku 2013 r. Teraz ustawa trafi do Senatu. Senatorowie mają mało czasu - aby z urlopu skorzystali rodzice dzieci urodzonych w pierwszym kwartale 2013 r. ustawa musi wejść w życie 17 czerwca.
Zgodnie z przyjętą ustawą, od 17 czerwca 2013 r. łączny wymiar płatnego urlopu po urodzeniu jednego dziecka zwiększy się z 6 miesięcy do roku (52 tygodni), a w przypadku porodu mnogiego nawet do 71 tygodni w zależności od liczby dzieci. Z płatnego rocznego urlopu będą mogli skorzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Będzie on obejmował 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz do 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego przy urodzeniu jednego dziecka. Rodzice bliźniąt, trojaczków i większej liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie otrzymają urlop macierzyński w wymiarze od 31 do 37 tygodni w zależności od liczby dzieci oraz do 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Obecnie dodatkowy urlop macierzyński wynosi do 4 tygodni przy jednym dziecku lub do 6 tygodni przy porodzie mnogim. Ponadto ustawa wprowadza dodatkowo nowy 26-tygodniowy urlop rodzicielski. Jego długość jest stała, bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Zmiany w przepisach dotyczą także m.in. wysokości wynagrodzeń wypłacanych rodzicom w przypadku korzystania z urlopów. Rodzic, który zdecyduje się tylko na półroczny pobyt z dzieckiem otrzyma 100 proc. pensji. Jeśli przedłuży urlop o kolejne pół roku, jego pensja wyniesie w drugiej połowie roku 60 proc. Rodzic, który od razu skorzysta z rocznego urlopu otrzyma 80 proc. wynagrodzenia. Nowe przepisy umożliwią elastyczne korzystanie z urlopów przez rodziców dziecka oraz godzenie ról zawodowych i rodzinnych. Przewidziano np. możliwość podzielenia tych urlopów między matkę i ojca.
Ustawa przewiduje również możliwość łączenia pracy maksymalnie na pół etatu z dodatkowym urlopem macierzyńskim i urlopem rodzicielskim. Wtedy pracownik otrzyma połowę zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca nie będzie musiał zgodzić się na łączenie zatrudnienia i urlopu, bo nie na każdym stanowisku możliwa jest praca w niepełnym wymiarze. W takiej sytuacji będzie musiał poinformować pracownika o przyczynach odmowy.
Ze wszystkich urlopów związanych z rodzicielstwem – na zasadach przewidzianych dla pracowników – będą mogli korzystać także funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.
Nowelizacja zmienia również przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. 3-letni urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak obecnie do końca 4 roku życia.
Ustawa przewiduje też, że minister pracy i polityki społecznej będzie miał obowiązek przedstawienia Sejmowi informacji o realizacji ustawy półtora roku po jej wejściu w życie.
Opracowanie: Weronika Adamczyk
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 29 maja 2013 r.