Chodzi o poprawę otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Rządowa propozycja odpowiada na problemy, z którymi na co dzień zmagają się polskie firmy, m.in.: długie i sformalizowane postępowania w urzędach, nieadekwatne do przewinień kary administracyjne, konieczność płacenia składek ZUS w stałej wysokości przez najmniejszych przedsiębiorców, czasochłonne odzyskiwanie długów, przepisy BHP, które utrudniają działanie firmy, brak rozwiązań prawnych dla innowacyjnych start-upów i przepisów pozwalających na niezakłócone działanie firmy po śmierci właściciela.
Propozycje zawarte w pakiecie przewidują elektronizację akt pracowniczych, zmiany w kontroli przedsiębiorców i interpretacji, ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, postępowaniu administracyjnym, spółce akcyjnej, reformę Głównego Urzędu Miar, sukcesję przedsiębiorstwa osoby fizycznej wpisanej do CEIDG oraz zmniejszenia obciążeń BHP w sektorze budowlanym.
Najbardziej istotne dla pracodawców są pomysły dotyczące kontroli przedsiębiorców. Przede wszystkim kontrolerzy mają zająć się głównie tymi dziedzinami działalności gospodarczej, w których ryzyko nieprawidłowości jest największe. Nie będzie tzw. łatwych kontroli. Rząd proponuje nieobciążania przedsiębiorcy daninami, sankcjami i karami, jeśli zastosuje się do ugruntowanej praktyki organu administracji lub wydanego wcześniej niego rozstrzygnięcia.
Istotne będzie także wzmocnienie wiedzy o procedurach kontroli i sposobie postępowania organów kontrolnych. Proponuje się, aby w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej każdego organu zamieszczano schematy procedur kontroli oraz sposobu przeprowadzenia analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach wykonywania działalności gospodarczej.
Obecne przepisy zniechęcają małe firmy do zatrudniania więcej niż 19 pracowników, gdyż wiąże się z licznymi obowiązkami, np. utworzeniem zakładowego funduszu Świadczeń socjalnych, przygotowaniem regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. W efekcie przedsiębiorcy unikają zwiększania zatrudnienia, stosują umowy cywilnoprawne zamiast umów o pracę lub sztucznie dzielą firmy. Rząd proponuje podniesienie z 20 do 50 progowej liczbę pracowników, od której będzie obowiązek stworzenia ZFŚS. Natomiast pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, a mniej niż 50 osób, byłby zobowiązany do utworzenia ZFŚS i ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy tylko jeśli zawnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa.
Polecamy: W ramach ZFŚS pracodawca może dofinansować wczasy dzieciom pracowników
W obszarze sukcesji jednoosobowej firmy po zmarłym jej właścicielu proponuje się wprowadzenie kontraktów cywilnoprawnych, umów o pracę, praw i obowiązków podatkowych, decyzji administracyjnych, które będą mogły pozostać w mocy. Rząd chce by istniała czasowa możliwość posługiwania się w obrocie i w kontaktach z urzędami firmą oraz numerami NIP i REGON zmarłego przedsiębiorcy. Natomiast przedsiębiorca wpisany do CEIDG będzie mógł za życia ustanowić przedstawiciela (prokurenta), który poprowadzi firmę także po jego śmierci.