Zgodnie z ustawą z marca 2011 r. - która m.in. obniżyła składki przekazywane do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc. wynagrodzenia brutto - rząd został zobowiązany do dokonywania przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego i przedkładania Sejmowi informacji o skutkach obowiązywania tej ustawy wraz z propozycjami zmian.
Rząd oceni funkcjonowanie systemu emerytalnego
Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu m.in. wysłucha informacji na temat funkcjonowania systemu emerytalnego.
Ustawa nałożyła obowiązek przedstawiania przeglądu nie rzadziej niż co 3 lata, a pierwszego rząd ma dokonać do końca 2013 r. W ramach tego obowiązku ministerstwa pracy i finansów przygotowały raport zatytułowany "Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu".
Przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego, zgodnie z wytycznymi ministra pracy ma obejmować: poziom składki na ubezpieczenie emerytalne przekazywane do OFE lub ewidencjonowanej na subkoncie w ZUS oraz ich wpływu na deficyt finansów publicznych i dług publiczny, zmiany w OFE w zakresie poziomu opłat i kosztów, polityki inwestycyjnej, kryteriów efektywności, wpływu OFE na funkcjonowanie gospodarki itp., wypłaty emerytur ze środków gromadzonych w OFE oraz funkcjonowania IKE i IKZE.