Rzecznik wystosował w tej sprawie wystąpienie do ministra pracy. Często w sporach pracowniczych bariera ekonomiczna uniemożliwia samodzielne dochodzenie przez pracowników swoich praw. Składanie pozwów zbiorowych byłoby korzystne zwłaszcza w takich sprawach jak zwolnienia grupowe czy wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
Jak czytamy w wystąpieniu, wbrew pierwotnym założeniom, przedmiotowy zakres ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym w ostatecznym kształcie został ograniczony. Znajduje ona bowiem zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Ograniczenie zakresu przedmiotowego postępowania grupowego miało służyć przeciwdziałaniu nadużyciom przy wykorzystywaniu instytucji pozwów zbiorowych w praktyce. Zdaniem Rzecznika istnieją jednak mechanizmy pozwalające na ochronę przed takimi nadużyciami w sprawach pracowniczych. W procedurze pozwów zbiorowych pracodawcy uzyskaliby bowiem możliwość pełnej oceny zasadności roszczeń, a także szansę zawarcia we wstępnej fazie ugody z pracownikami. Ponadto celem przewidzianej w ustawie kaucji jest ochrona interesu strony pozwanej.
Wobec powyższego 18 marca br. RPO zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o rozważenie potrzeby poszerzenia postępowania grupowego o sprawy z zakresu prawa pracy.
Opracowanie: Agnieszka Zatyka-Szlachcic, RPE WK
Źródło: www.rpo.gov.pl, stan z dnia 24 marca 2016 r.