Rzeczpospolita pisze na temat zapowiedzi komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen odnośnie do równej płacy za taką samą pracę w krajach Unii.

KE odbyła w Strasburgu wstępną debatę na temat mobilności pracowników w UE i zapowiedziała, że będzie się starała zapewnić pracownikom delegowanym taką samą płacę, jaką dostaje się na tym samym stanowisku w danym kraju. Nie chodzi o wprowadzenie płacy minimalnej na terenie całej UE, ale o równe traktowanie pracowników.

Rzeczpospolita pisze także o wynikach badań The Boston Consulting Group we współpracy z Polish City Club oraz Polish Professionals in London, odnośnie do polskich profesjonalistów pracujących w Wielkiej Brytanii. Tylko trzech na dziesięciu pytanych chciałoby wrócić do Polski i to nawet oni jeszcze nie teraz. Jako najczęstszy powód emigracji zarobkowej (ok. 42 proc.) podaje się możliwość pracy i chęć zdobycia doświadczenia w międzynarodowym zespole. Na drugim miejscu plasuje się potrzeba zmiany (38 proc.). Wymieniane przez wszystkich jako sztandarowy powód wyższe zarobki w Wielkiej Brytanii znalazły się dopiero na czwartym miejscu – wskazane przez 35 proc. Polaków. Sporą część profesjonalistów (ok. 27 proc.) do przyjazdu do Londynu skłoniła natomiast atrakcyjna oferta pracy.

Opracowanie: Redakcja Serwisu HR