W projekt miasta Kraków "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca... i tak w kółko” zaangażowało się już ponad 40 firm i instytucji – ich pracownicy zrezygnowali z samochodów na rzecz rowerów. Zgodnie z danymi urzędu miasta tylko w lipcu ok. 400 uczestników projektu przejechało na jednośladach ponad 62,7 tys. km, czyli objechali ziemię wzdłuż równika blisko półtora raza. Do wielu wyróżniających się rowerzystów trafiły nagrody – upominki rowerowe i bilety do kina.
Firmy i instytucje zainteresowane udziałem w akcji proszone są o wiadomość na adres mailowy joanna.majdecka@um.krakow.pl. Według raportów Kraków znajduje się w trójce najbardziej zakorkowanych polskich miast (w zależności od zestawień w czołówce są też Łódź, Lublin, Wrocław, Warszawa). Obecnie zjawisko to intensyfikują liczne remonty, np. na ulicy Basztowej, w okolicach ronda Grunwaldzkiego czy alei Bora-Komorowskiego. Kraków należy też do jednych z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. W tym roku (od początku stycznia do końca marca) w mieście były 53 dni z przekroczeniami dopuszczalnych, dobowych norm zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10. Władze miasta 18 razy wprowadzały w tym okresie darmową komunikację miejską. Także w lecie krakowskie powietrze nie należy do najczystszych - zanieczyszczenia, dające się wyczuć szczególnie w upalne dni, powodują m.in. samochody.
„Ulice pękają w szwach od stłoczonych na nich samochodów, z których zdecydowana większość - i pokazują to badania - wozi jedną osobę. Ponadto hałas, nieprzyjemny zapach spalin unoszących się w powietrzu, oczywiste ograniczenia w dostępności przestrzeni publicznej, czyli problemy z parkowaniem” – podał magistrat w informacji prasowej. (PAP)