Powyższe zmiany obejmą swoim zasięgiem wszystkie rodzaje urlopów związanych z rodzicielstwem, czyli urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop ojcowski oraz urlop wychowawczy, a także 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.
 
Głównym celem wprowadzanych zmian jest ułatwienie pracownikom godzenia życia zawodowego z realizacją obowiązków związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskiej. W konsekwencji nowelizacja ma doprowadzić do ujednolicenia i uporządkowania systemu urlopów rodzicielskich poprzez m.in.: włączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego, wydłużenie terminu na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie urlopu rodzicielskiego w sytuacji łączenia urlopu z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, przyznaniu w szczególnie uzasadnionych przypadkach uprawnień rodzicielskich innym osobom niż matka i ojciec dziecka (inni członkowie najbliższej rodziny). Istotną zmianą jest przyznanie dodatkowych uprawnień rodzicielskich w sytuacji, gdy jedno z rodziców nie posiada statusu pracownika.

W poradniku "Uprawnienia rodzicielskie po nowelizacji kodeksu pracy"  w sposób przystępny i kompleksowy omówione zostały wszystkie przedmiotowe zmiany, w tym związane z systemem funkcjonowania urlopów rodzicielskich, a mianowicie rezygnację z likwidacja dodatkowego urlopu macierzyńskiego i włączenie go do wymiaru urlopu rodzicielskiego. Nowe przepisy wprowadzają możliwość wydłużenia terminu, w którym można skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Kolejnym nowym rozwiązaniem wprowadzonym przez nowelizację, a przedstawionym w publikacji jest wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego, w sytuacji łączenia urlopu z pracą u pracodawcy, który tego urlopu udzielił czy wprowadzenie możliwości wykorzystania urlopu rodzicielskiego w częściach nienastępujących bezpośrednio po sobie.

Dowiedz się więcej z książki

Uprawnienia rodzicielskie po nowelizacji kodeksu pracy

  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 

 

Autorzy publikacji przedstawiają również inne zmiany, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 r., a dotyczące m.in.:

  • wydłużenia okresu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego i urlopu wychowawczego,
  • zwiększenia stabilizacji zatrudnienia pracowników rodziców,
  • ułatwienia możliwości dzielenia się uprawnieniami między pracującymi rodzicami.

W publikacji przybliżono także nowe zasady udzielania urlopów związanych z rodzicielstwem, w tym urlopów ojcowskich, urlopów wychowawczych, urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Dla zobrazowania omawianej materii zmiany przepisów w tym zakresie ujęto również w formie tabelarycznej i porównano ze stanem sprzed nowelizacji.