Niewypłacalność podmiotów prawnych rozumiana jako stan polegający na tym, że dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań lub też, że majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie jego zobowiązań jest uregulowana w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 1112). W najbliższym czasie spodziewane są rewolucyjne zmiany tej ustawy.
Po pierwsze, w dniu 29 sierpnia 2014 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze w części dotyczącej tzw. upadłości konsumenckiej. Ustawa znacznie liberalizuje przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenta, umożliwia ogłoszenie upadłości również mimo braku majątku na pokrywanie kosztów postępowania, usprawnia i ułatwia złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości i prowadzenie postępowania.
Prognozy opierające się na doświadczeniach innych krajów, które wprowadziły podobne rozwiązania pozwalają przewidywać, że do sądów upadłościowych może wpłynąć nawet kilkanaście tysięcy wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej - zauważa Anna Hrycaj, kierownik studium.
Po drugie, dobiega końca rządowy etap prac legislacyjnych nad projektem ustawy – Prawo restrukturyzacyjne, który niebawem trafi do Sejmu. Projekt przewiduje cztery nowe postępowania restrukturyzacyjne oraz zmienia m.in. ustawę o licencji syndyka, która otrzyma nazwę ustawa o licencji doradcy restrukturyzacyjnego. Wynika to z przyjęcia założenia, że zasadniczym zadaniem osób pełniących funkcje nadzorcy i zarządcy w postępowaniach restrukturyzacyjnych powinno być dążenie do ratowania przedsiębiorstwa dłużnika z korzyścią dla wierzycieli i dłużnika. W ten sposób ustawodawca wskazuje na prymat restrukturyzacji nad upadłością.
Nowe podejście wiele zmienia w zakresie umiejętności, których posiadanie będzie wymagane od osób posiadających licencję lub starających się ją uzyskać. W ramach nowych procedur dłużnicy i wierzyciele będą teraz oczekiwali od nadzorców i zarządców wiedzy nie tylko z zakresu prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego ale również z zakresu pomocy publicznej, funduszy pomocowych, funduszy unijnych, restrukturyzacji, ekonomii, zarządzania przedsiębiorstwem itd.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego proponuje studia podyplomowe w tym zakresie – Restrukturyzacja i likwidacja przedsiębiorstwa w postępowaniu upadłościowym. Celem studiów jest zwiększenie wiedzy, umiejętności i kompetencji osób posiadających licencję i wykonujących w postępowaniach upadłościowych zadania nadzorcy sądowego, zarządcy oraz syndyka jak również przekazanie odpowiedniej wiedzy, wyposażenie w umiejętności i ukształtowanie kompetencji osób, które nie mają doświadczenia w pełnieniu funkcji organu postępowania upadłościowego, ale reprezentują w toku postępowania dłużnika lub wierzycieli.
Zajęcia mają charakter praktyczny (w ramach warsztatów słuchacze będą sporządzać m.in. listę wierzytelności, plan podziału, wnioski kierowane do sądu upadłościowego i sędziego komisarza). Zakres tematyczny obejmuje obecnie obowiązujące regulacje dotyczące prawa upadłościowego i naprawczego, nowe regulacje w zakresie upadłości konsumenckiej oraz projektowane zmiany.
Studia umożliwiają również przygotowanie do egzaminu państwowego dla osób ubiegających się o licencję syndyka.
W gronie wykładowców znajdują się m.in.: dr hab. Anna Hrycaj, dr Patryk Filipiak, sędzia Cezary Zalewski, sędzia Marcin Krawczyk, radca prawny Piotr Zimmerman, syndyk Jerzy Sławek.
Więcej informacji o kierunku znajduje się tutaj: www.ckp.lazarski.pl/studia-podyplomowe/akademia-menedzera/restrukturyzacja-i-likwidacja-przedsiebiorstwa-w-postepowaniu-upadlosciowym