Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 sierpnia 2016 r. w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, które powołuje ten podmiot, weszło w życie 1 września 2016 r. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej uważa, że kodeks z 1974 r. wymaga zmiany. Po cząstkowych nowelizacjach w prawie pracy, takich jak wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej czy likwidacja syndromu pierwszej dniówki, przyszedł czas na kompleksowe uporządkowanie tego obszaru. Resort pracy wraca do czynności nad nowymi kodeksami pracy.
W 2006 r. zakończyła prace komisja kodyfikacyjna, która przygotowała dwa projekty ustaw, dotyczących kodeksu pracy - indywidualnych i zbiorowych stosunków pracy, jednak prace nad nimi nie były kontynuowane. Nowa komisja będzie wykorzystywała projekty wypracowane przez poprzedników.
Do komisji zostanie powołanych 14 wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Kandydaci na członków Komisji Kodyfikacyjnej są wskazywani przez organizacje związków zawodowych i organizacje pracodawców, a także przez ministra właściwego do spraw pracy.
Zmieniająca się sytuacja na rynku pracy sprawia, że normy prawne tworzące indywidualne prawo pracy wymagają rekodyfikacji. Natomiast regulacje ustawowe składające się na zbiorowe prawo pracy powinny zostać skodyfikowane.
Zgodnie z rozporządzeniem, prezydium komisji ustala projekt planu i harmonogramu prac komisji i zespołów, zwołując w tej sprawie posiedzenie nie później niż w terminie 14 dni od otrzymania projektów. Komisja wykonuje zadania na posiedzeniach plenarnych. Podejmuje uchwały zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu plenarnym członków komisji. W razie równej liczby głosów za i przeciw, decydujący jest głos jej przewodniczącego.
Prezydium komisji przedstawia ministrowi pracy, nie rzadziej niż raz na kwartał, informację o pracach nad stanem realizacji przygotowania projektów ustaw. Praca w komisji jest odpłatna. Przewodniczącemu, zastępcom oraz członkom komisji przysługuje miesięczny ryczałt w wysokości odpowiednio: 5000 zł; 4500 zł i 4000 zł. Ryczałt wypłacany jest w kolejnym miesiącu za miesiąc poprzedni.
Członkom korpusu służby cywilnej w zakresie związanym z udziałem w pracach Komisji nie przysługuje ryczałt. Wydatki związane z działaniem komisji i zespołów są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister pracy.
Resort pracy chce nowego kodeksu
Powstała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która ma opracować projekty ustaw Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy.