Pracownik nabywa prawo do emerytury z dniem 9 grudnia 2015 r.
Z jakim dniem należy rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę?
Czy z dniem 8 grudnia 2015 r. czy 9 grudnia 2015 r.?
Z jakim dniem pracownik powinien napisać podanie o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron bez zachowania okresu wypowiedzenia?
 
Odpowiedź: ZUS przyzna emeryturę z dniem spełnienia warunków wymaganych do jej nabycia, czyli z dniem 9 grudnia 2015 r., ale zawiesi jej wypłatę do czasu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę. Aby nastąpiła wypłata przyznanej emerytury, rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron powinno nastąpić z dniem 8 grudnia 2015 r. a rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika powinno zakończyć się w dniu 8 grudnia 2015 r.
 
 
 
Uzasadnienienie: zgodnie z art. 100 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: z 2015 r. poz. 748) - dalej u.e.r., prawo do świadczeń określonych w tej ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. W przypadku gdy ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku, świadczenia lub wynagrodzenia.

W myśl art. 129 ust. 1 u.e.r., świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu.

Zgodnie z art. 103a u.e.r., prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Zawieszenie emerytury w trybie art. 103a u.e.r. trwa do czasu rozwiązania stosunku pracy i przedłożenia w organie rentowym świadectwa pracy lub zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę, potwierdzającego ustanie stosunku pracy. Wówczas  ZUS podejmuje wypłatę emerytury od miesiąca, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został przedłożony dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia.

W myśl art. 30 & 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., umowa o pracę rozwiązuje się:

1) na mocy porozumienia stron,

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem).

Aby można było pobierać przyznaną emeryturę, należy rozwiązać umowę o pracę przynajmniej na jeden dzień. Ponowne podjęcie pracy może nastąpić nie wcześniej niż w dniu, od którego organ rentowy przyznał prawo do emerytury.

Tak więc, rozwiązanie umowy o pracę, a następnie nawiązanie, po nabyciu prawa do emerytury, nowego stosunku pracy, nie spowoduje zawieszenia wypłaty emerytury.