Odpowiedź: przełożony danego pracownika, o ile nie został do tego upoważniony przez pracodawcę, nie ma prawa wglądu do akt osobowych pracownika, ani do danych o jego wynagrodzeniu. Uzyskanie takiego dostępu jest możliwe za zgodą samego pracownika.
Tym samym do akt osobowych pracownika ma dostęp oczywiście sam pracownik i pracodawca. Natomiast inne osoby jedynie za zgodą pracodawcy (jeżeli służy to prawnie uzasadnionemu celowi) lub pracownika.
Tyczy się to również wiadomości o wynagrodzeniu. SN w uchwale składu 7 sędziów z 16 lipca 1993 r. (sygn. I PZP 28/93) orzekł, iż ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może naruszać dobra osobiste w rozumieniu art. 23 i 24 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
Poza samym pracodawcą, tj. osobami uprawionymi do reprezentowania pracodawcy (np. członkami zarządu) uprawnienie do wglądu do akt osobowych pracownika (w odpowiednim zakresie) mają również takie osoby jak pracownicy kadr, czy osoby wykonujące wypłaty jak również odpowiednie organy i urzędy.
Pełnienie funkcji przełożonego pracownika samo z siebie nie upoważnia więc jeszcze tej osoby do wglądu w akta osobowe pracownika.