Przepisy dotyczące szkoleń pracowników są w swojej treści dość jednoznaczne. To pracodawca zgodnie z § 15 ust. 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) - dalej r.s.b.h.p., ustala, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.
Uzasadnienie
W związku z tym pracodawca może przydzielić prezentera handlowego do grupy pracowników zaliczanych do stanowisk robotniczych lub do grupy pracowników zaliczanych do stanowisk administracyjno-biurowych i innych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne. Od tej decyzji pracodawcy zależy forma szkolenia jego czas i częstotliwość.
Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata. Szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowisku pracowników administracyjno-biurowych i innych powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat.
Szanse
Jeśli prezenter handlowy jest zatrudniony na stanowisku zaliczanym do grupy administracyjno-biurowych i innych może odbywać szkolenie w formie samokształcenia kierowanego co wynika z § 15 ust. 2 r.s.b.h.p. Jeśli prezenter handlowy jest zatrudniony na stanowisku zaliczanym do grupy stanowisk robotniczych nie może odbywać szkolenia okresowego metodą samokształcenia kierowanego, a tylko i wyłącznie może odbywać szkolenie okresowe w formie instruktażu co wynika z § 15 ust. 1 r.s.b.h.p.