Płatnik nie sprawdzi prawidłowości danych przekazywanych do ZUS

W ramach ograniczania biurokracji informacyjnej rząd proponuje zniesienie obowiązku corocznego sprawdzania prawidłowości danych przekazywanych do ZUS. Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 47 ust. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) - dalej u.s.u.s., płatnik składek każdego roku, do 30 kwietnia, jest zobowiązany do sprawdzenia prawidłowości danych przekazywanych do ZUS w imiennym raporcie miesięcznym dotyczącym danego roku kalendarzowego. Rząd uważa, że regulacja ta jest zaostrzeniem normy wynikającej z art. 41 ust. 6 u.s.u.s., zobowiązującej płatników do składania imiennych raportów miesięcznych korygujący w formie nowego dokumentu zawierającego wszystkie prawidłowe informacje związane z danymi ubezpieczonego i składek ZUS, jeżeli zachodzi konieczność ich korekty w razie stwierdzenia nieprawidłowości przez płatnika składek we własnym zakresie lub przez ZUS.
 
Możliwe spóźnienie w opłaceniu składki na dobrowolne ubezpieczenie społeczne
 
Rząd proponuje również poluzowanie sankcji w terminach opłacania składek w dobrowolnym ubezpieczeniu społecznym. Daje przedsiębiorcom możliwość skorzystania z 15-dniowego opóźnienia w opłacaniu składek, raz na pół roku, jeśli wcześniej składki były uiszczane terminowo. Jeśli jednak przedsiębiorca po raz drugi i kolejny w ciągu pół roku spóźni się z opłaceniem składki w terminie, to będzie podlegał zasadom obowiązującym obecnie. A zatem, w uzasadnionych wypadkach, na wniosek, będzie mógł skorzystać z możliwości opłacenia składki za zgodą ZUS. Natomiast w razie nieskorzystania z możliwości, jakie daje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, będzie automatycznie wyrejestrowywany z ubezpieczeń. Rząd proponuje w założeniach dalsze trwanie dobrowolnego ubezpieczenia w razie opłacenia składki w wysokości niższej niż zadeklarowano, o ile na wezwanie przedsiębiorca dokona właściwej korekty.
Proponując powyższe rząd uzasadnia, że obecne regulacje w zakresie dobrowolnych ubezpieczeń mają restrykcyjny charakter i powodują ustanie dobrowolnego ubezpieczenia nawet przy jednodniowym przekroczeniu terminu płatności. Propozycja ta ma na celu złagodzenie tych reguł, przy jednoczesnym zachowaniu dobrowolności ubezpieczenia.
 
Pracodawca przyjmie pracownika z aktualnymi badaniami lekarskimi
 
Przy zatrudnianiu nowego pracownika mniej będzie formalności związanych z badaniami lekarskimi. Będzie możliwe przyjęcie do pracy nową osobę z ważnym i aktualnym od poprzedniego pracodawcy orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Obecnym, ostrzejszym reżimem nadal zostaną objęci pracownicy zatrudnieni w szczególnych gałęziach gospodarki np. w spożywczej, medycznej, ratowniczej oraz w transporcie lądowym, morskim i lotniczym.
Rząd taką propozycję uzasadnia koniecznością minimalizowania kosztów administracyjnych przy częstych zmianach pracodawcy, co jest znamienne w obecnych czasach. Teraz, przy zmianie zatrudnienia, pracownik musi wykonać badania lekarskie przed podjęciem nowej pracy, nawet jeśli w niej będzie wykonywał takie same obowiązki, jak w starej. Obecny stan rzeczy nie uzasadnia dodatkowych kosztów i w tym celu proponuje się odpowiednie zmiany w art. 229 kodeksu pracy.
 
ZUS i NFZ opublikują swoje interpretacje
 
ZUS i NFZ będą publikowały własne interpretacje przepisów na swoich stronach internetowych. Chodzi o interpretacje wydawane w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Obowiązek upowszechniania swojego stanowiska mają już urzędy skarbowe. Teraz czas na ZUS i NFZ. Przy okazji mają zostać doprecyzowane przepisy wskazujące organy ubezpieczeń społecznych i ich właściwości miejscowej w zakresie interpretacji ubezpieczeniowych. Teraz to jednoznacznie nie wynika z przepisów. Nie wiadomo więc do końca, który oddział ZUS i w jakim zakresie jest właściwy do wydawania wiążących interpretacji przepisów ubezpieczeń społecznych. Po zmianach będzie wiadomo, w jakim trybie i który miejscowo oddział ZUS ma dać odpowiedź na pytanie przedsiębiorcy, a także w sprawach wymiaru i pobierania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Teraz, w wyniku braku jasnych przepisów, urzędy odsyłają sobie nawzajem nierozpatrzone wnioski bo nie czują się właściwe albo zwracają je przedsiębiorcom.
Taki pomysł jest odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców o potrzebie informowania o praktyce stosowania prawa z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w sytuacjach budzących wątpliwości przedsiębiorców.
 
Osoby współpracujące nabędą prawo do świadczenia przedemerytalnego
 
Kolejną propozycją jest rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, o osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

W obecnym stanie prawnym osoby współpracujące, choć podlegają ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu, nie mają prawa do świadczenia przedemerytalnego. Rząd chce rozszerzyć zakres beneficjentów. Propozycja dotyczy osób współpracujących w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych: małżonka, dzieci małżonków, rodziców, macochę i dzieci przysposobione, jeśli pozostają z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność we wspólnym gospodarstwie domowym i pomagają przy prowadzeniu rodzinnej firmy. Jeśli domownik jest zatrudniony na umowę o pracę, to i tak traktuje się go jako osobę współpracującą do celów ubezpieczeniowych. Zasada ta nie ma jednak zastosowania, jeśli współmałżonek jednego ze wspólników spółki cywilnej zawarł umowę o pracę z tą spółką. Ponadto, ustalając, czy członek rodziny może być uznany przez osobę współpracującą nie bierze się pod uwagę ani okresu, przez który współpraca jest wykonywana, ani wymiaru czasu pracy, ani wieku osoby współpracującej. Wobec tego uznano, że dla celów ubezpieczeń społecznych, bez względu na podstawę zatrudnienia lub jej brak, domownicy będą podlegać im jako osoby współpracujące. Przedsiębiorca odprowadza i finansuje z własnych środków składki za te osoby w takiej samej wysokości jak za siebie. Z tych powodów uznano, że należy zmienić przepisy umożliwiając osobom współpracującym, za które opłacane są składki, możliwość skorzystania ze świadczenia przedemerytalnego.

Chcesz wiedzieć więcej? Masz pytania? 

Nie czekaj- z nami poznasz wszystkie odpowiedzi!