Mediacja gospodarcza stosowana jest w rozwiniętych krajach od ponad 30 lat. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych na udział w mediacjach decyduje się 90 proc. przedsiębiorców. Mediacje mogą być stosowane w każdym sporze gospodarczym. Mediacje w sprawach cywilnych prowadzą stali mediatorzy, którzy znajdują się na listach prowadzonych przez organizacje społeczne i zawodowe, mające w swoich statutach możliwość prowadzenia mediacji. Organizacje przesyłają te listy do sądów.
Studia podyplomowe „Negocjacje i mediacje biznesowe” na Uczelni Łazarskiego realizowane są z Polskim Centrum Mediacji – stowarzyszeniem, które szkoli mediatorów zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Sprawiedliwości, a także standardami opracowanymi przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów. Świadectwo ukończenia studiów umożliwia wpis na listę mediatorów sądowych PCM i daje kwalifikacje do prowadzenia mediacji w sprawach karnych, nieletnich i rodzinnych.
Program studiów jest alternatywą dla rozproszonych szkoleń i kursów. Zakłada kompleksowe przygotowanie przyszłych negocjatorów i mediatorów. Zajęcia składają się z trzech modułów, dają teoretyczne i prawne podstawy postępowania mediacyjnego oraz praktyczne warsztaty z symulacji mediacji. Studenci zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wykorzystać w sądach, placówkach resocjalizacyjnych, edukacyjnych oraz działalności społecznej. Istnieje możliwość odbycia stażu, praktyki i przeprowadzenia pierwszych mediacji.
Zajęcia prowadzą doświadczeni akademicy, praktykujący prawnicy, trenerzy biznesu, komunikacji, negocjacji i autoprezentacji. Praktyczną wiedzę z zakresu mediacji przekażą wykładowcy PCM - profesjonalni mediatorzy, doradcy ds. rozwiązywania konfliktów, specjaliści posiadający certyfikaty uznawane w UE.
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące kadry oraz kierunku znajdują się tutaj>>>
Uczelnia Łazarskiego oferuje również studia podyplomowe w zakresie mediacji rodzinnych i karnych>>>