Nowelizacja zakłada m.in.: zmianę tytułu na rozporządzenie ws. bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz pracach związanych z wysiłkiem fizycznym; doprecyzowanie, iż określone w rozporządzeniu dopuszczalne normy ręcznego transportu przedmiotów odnoszą się do pracowników mających ukończone 18 lal, z wyłączeniem kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią (jednocześnie przepis rozszerzono o dopuszczalne wartości wydatku energetycznego na wykonanie pracy związanej z wysiłkiem fizycznym); dodanie w § 6 ust. 3, w którym określono dla kobiet dopuszczalny wydatek energetyczny na wykonywanie pracy związanej z wysiłkiem fizycznym, w tym związanej z ręcznymi pracami transportowymi i dodanie w § 6 ust. 4, w którym określono dla mężczyzn dopuszczalny wydatek energetyczny na wykonywanie pracy związanej z ręcznym transportem przedmiotów, przy czym w zasadzie przyjęto wartości wydatku dotychczas obowiązujące (dodatkowo określono wartości wydatku przy pracach dorywczych (kJ/min).
W zmienionym rozdziale 3 rozporządzenia określono dopuszczalne dla kobiet normy dotyczące ręcznego transportu przedmiotów, poprzez włączenie wartości tych norm do odpowiednich przepisów odnoszących się dotychczas do mężczyzn.
Dopuszczalne dla kobiet normy ręcznego transportu przedmiotów określono na podstawie opinii i propozycji ekspertów z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - PIB oraz Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi). W wielu wypadkach normy dla kobiet przeniesiono z rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. z 2016 r. poz. 2057) - bez zmiany ich wielkości.