1 grudnia 2015 r. rząd zapowiedział uruchomienie programu najpóźniej w kwietniu 2016 r. Ma on być rozwiązaniem systemowym wspierającym rodziny i przekładającym się na wzrost dzietności w Polsce. Przewidziane programem świadczenie wychowawcze ma trafić do ponad 3,7 mln dzieci.
Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia programu składa się z dwóch elementów. Pierwszy to pomoc państwa o charakterze socjalnym, oparta o wprowadzone kryterium dochodowe, wypłacana na pierwsze dziecko. O to wsparcie ubiegać się będą mogły rodziny o niskich dochodach.
Drugi element wsparcia, bez kryterium dochodowego, jest adresowany do każdej polskiej rodziny z dwójką i większą liczbą dzieci.
W rządowym projekcie nie będzie korekty związanej z wprowadzeniem dodatkowego kryterium dochodowego dla osób, które mają bardzo dobrą sytuację materialną (takie głosy pojawiły się w medialnej dyskusji na temat założeń programu). Przewiduje on kryterium, które dotyczy rodzin o niskich dochodach - 800 zł i 1200 zł jeżeli rodzina jest z dzieckiem niepełnosprawnym. Nie jest planowane wprowadzanie żadnego innego kryterium.
Program nie wpłynie na regulacje dotyczące ulgi podatkowej na dziecko. Rząd nie przewiduje zmian w tym zakresie.
Opracowanie: Agnieszka Zatyka-Szlachcic
Źródło www.premier.gov.pl, stan z dnia 2 grudnia 2015 r.