Chodzi o przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowych i macierzyńskich dla przedsiębiorców ubezpieczonych krócej niż miesiąc.
Obecnie w przypadku pracowników, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi "wynagrodzenie", które ubezpieczony osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy. Natomiast w przypadku przedsiębiorców podstawę wymiaru zasiłku liczy się proporcjonalnie do "przepracowanych" dni miesiąca.
Celem ustawy jest doprowadzenie do zrównania w prawach do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego ubezpieczonych prowadzących działalność gospodarczą z ubezpieczonymi będącymi pracownikami.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, którą we wtorek podpisał prezydent, wprowadza zasadę, zgodnie z którą do ubezpieczonych niebędących pracownikami stosować się będzie podobne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami.
"Zgodnie ze znowelizowanym art. 49 ustawy w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego podlegania ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, podstawę wymiaru zasiłku stanowić będzie pełna zadeklarowana kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składek, nieograniczona do faktycznie +przepracowanych+ dni miesiąca" - wyjaśniła Kancelaria Prezydenta.