Na wstępie wskazać należy, że w Polsce jedynie nauczyciele mają z mocy przepisów powszechnie obowiązujących zapewnione prawo do tzw. urlopu dla poratowania zdrowia.

Polecamy: Wypalenie zawodowe coraz częściej dotyka przedstawicieli młodego pokolenia

Wprawdzie w prasie kilkukrotnie pojawiały się na przestrzeni ostatnich lat informacje o kierowanych ze strony różnych ugrupowań politycznych propozycjach wprowadzenia jednorazowego rocznego płatnego urlopu dla wyczerpanych zawodowo, tym niemniej aktualnie przepisy nie przewidują prawa do takiego szczególnego urlopu w przypadku pozostałych pracowników. Tak jak w przypadku każdego rozwiązania kreującego po stronie pracowników sytuację korzystniejszą niż ta, która wynika z przepisów powszechnie obowiązujących – brak przeszkód, aby pracodawca przewidział w prawie wewnątrzzakładowym (regulaminie pracy) zasady udzielania rocznego urlopu dla pracowników wypalonych zawodowo.  

Dowiedz się więcej z książki
Menedżer coachem. Jak rozmawiać, by osiągnąć rezultaty
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 

W zakresie regulacji dotyczącej takiego urlopu należałoby przewidzieć w szczególności, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać prawo do urlopu (np. określony zakładowy staż pracy, umotywowany wniosek o udzielenie urlopu), długość jego trwania oraz kwestie dotyczące wynagrodzenia. Nie sposób z góry przesądzić, w jaki sposób powinien być wynagradzany pracownik korzystający z takiego urlopu – zależy to od intencji pracodawcy. Można tak na prawdę wyobrazić sobie w tym zakresie różne rozwiązania – od wprowadzenia rocznego urlopu dla wypalonych zawodowo bez prawa do wynagrodzenia (czyli na zasadach szczególnego, celowego urlopu bezpłatnego) do urlopu opłacanego nawet na zasadach analogicznych jak okres wykonywania przez pracownika pracy (normalną pensją), traktowanego jako bonus dla najlepszych. Tytułem porównania wskazać można, że w przypadku nauczycieli w okresie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia otrzymują oni normalną pensję, bez dodatków. Jeśli pracodawca zdecyduje się na wprowadzenie płatnego urlopu, świadczenia wypłacone na rzecz pracowników nie będą wprawdzie kwalifikowały się jako „wynagrodzenie za pracę” (nie będą ekwiwalentem wykonywanej przez pracownika pracy), tym niemniej będą stanowiły przychód pracownika, co determinuje wniosek o konieczności odprowadzenia od nich składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatku na zasadach ogólnych.