Odpowiedź: pracownik wynagradzany stawką godzinową, zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, powinien otrzymać, w maju tego roku, wynagrodzenie za 160 godzin pracy.
Uzasadnienie: zgodnie z art. 130 ustawy z dnia 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z poźn. zm.)– dalej k.p, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Ponadto każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Konsekwencją powyższego obniżenia wymiaru czasu pracy jest m.in. obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego od pracy, w przypadku gdy święto przypada w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Nie powoduje to jednak zmiany wymiaru czasu pracy pracownika, a za udzielony dodatkowo dzień wolny od pracy pracownicy nie zachowują prawa do wynagrodzenia.
Tym samym wszyscy pracownicy (bez względu na przyjęty system wynagradzania) w maju tego roku zobowiązani byli do przepracowania 160 godzin [(4 tygodnie x 40 godzin) + (2 dni „wystające” x 8 godzin) – (2 dni świąteczne x 8 godzin)]. Zgodnie z tym, pracownikowi wynagradzanemu stawką godzinową, zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, należy wypłacić wynagrodzenie za 160 przepracowanych godzin.