Czy pracownikowi tymczasowemu przebywającemu ponad 30 dni w areszcie należy obniżyć wymiar urlopu o 2 dni za każde 30 dni w areszcie?
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedź: ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) – dalej u.z.p.t. nie przewiduje proporcjonalnego obniżania wymiaru urlopu wypoczynkowego. Za czas przebywania w areszcie pracownik tymczasowy nie nabędzie prawa do urlopu.
Uzasadnienie: prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej, w tym dotyczące urlopu wypoczynkowego, regulują odrębne przepisy, tj. u.z.p.t. Zgodnie z art. 17 u.z.p.t. pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika.
Czytaj: Niepełnosprawny pracownik tymczasowy ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego
Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych określa uprawnienia urlopowe tej grupy pracowników (zarówno w zakresie samego wymiaru urlopu jak i zasad jego udzielania) w sposób odmienny niż ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., stanowiąc lex specialis w stosunku do regulacji kodeksowej. Na mocy art. 17 ust. 2 u.z.p.t. do pracownika tymczasowego stosuje się przepisy art. 1672 k.p. (dot. urlopu na żądanie). Poza ww. przepisem ustawa nie przewiduje stosowania innych przepisów k.p. dotyczących urlopów wypoczynkowych.
W świetle powyższego należy przyjąć, że w przypadku pracownika tymczasowego nie ma podstaw do proporcjonalnego obniżania wymiaru urlopu na zasadach określonych w art. 1552 § 2 k.p.
Jednocześnie, mając na uwadze, że pracownik tymczasowy nabywa prawo do urlopu w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika, może się zdarzyć, że pozostając w zatrudnieniu nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego z uwagi na fakt, iż nie będzie pozostawał w dyspozycji pracodawcy użytkownika, co może mieć miejsce np. w razie tymczasowego aresztowania pracownika tymczasowego. W konsekwencji okres przebywania w areszcie nie będzie wliczał się do okresu pozostawania w dyspozycji, od którego zależy nabycie prawa do urlopu przez pracownika tymczasowego.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych