Odpowiedź: przyjmuje się, że zawarcie pomiędzy pracodawcą użytkownikiem a pracownikiem tymczasowym umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone jest niedopuszczalne.
Uzasadnienie: zasady i tryb ponoszenia wspólnej odpowiedzialności za mienie łącznie powierzone pracownikom określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 143, poz. 663) - dalej r.w.o.m.p. Zgodnie z § 2 ust. 1 r.w.o.m.p. przyjęcie przez pracowników wspólnej odpowiedzialności materialnej za szkody spowodowane powstaniem niedoboru w powierzonym im łącznie mieniu odbywa się na podstawie pisemnej umowy zawartej z pracodawcą. W przypadku pracy tymczasowej stronami stosunku pracy są natomiast agencja pracy tymczasowej oraz pracownik tymczasowy. Jak wynika z przepisów ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) zatrudnianie pracowników tymczasowych odbywa się w ten sposób, że pracodawca będący agencją pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych, których następnie kieruje do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika. Pracodawca użytkownik nie jest zatem uprawniony do zawarcia z pracownikiem tymczasowym umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone, ponieważ faktycznym pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej. Analogiczne stanowisko zajmuje m.in. A. Sobczyk [w:] Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Komentarz, Zakamycze 2005 r.
Niezależnie od powyższego, pracownik tymczasowy może natomiast wykonywać pracę w miejscu łącznego powierzenia mienia pracownikom zatrudnianym przez pracodawcę użytkownika. W myśl § 4 r.w.o.m.p. za pisemną zgodą pracowników, którzy przyjęli wspólną odpowiedzialność materialną w miejscu powierzenia mienia mogą wykonywać pracę lub określone czynności osoby niezwiązane umową o wspólnej odpowiedzialności materialnej.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.