Odpowiedź: pracownicy przysługuje 6-miesięczna odprawa emerytalna.
Uzasadnienie: zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505, z późn. zm.) – dalej u.s.c. członkowi korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, a jeżeli członek korpusu służby cywilnej przepracował co najmniej 20 lat w służbie cywilnej, jednorazowa odprawa przysługuje w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Do powyższego okresu pracy wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Oznacza to, że do stażu pracy od którego zależy prawo do odprawy zalicza się łącznie wcześniejsze okresy zatrudnienia (art. 94 ust. 2 u.s.c.).
Wyjątkiem są jednak okresy pracy (służby) w organach PPR i PZPR oraz w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2013 r. poz. 1388), w szczególności służby w SB. Te okresy pracy (służby) nie podlegają zaliczeniu do stażu pracy w służbie cywilnej, zgodnie z art. 94 ust. 3 u.s.c.
Ponieważ pracownica ma łączny staż 25 lat, to przysługuje jej 6-miesięczna odprawa emerytalna. Potwierdził to także SN w wyroku z dnia 22 maja 2012 r., III PK 80/11, LEX nr 1213705), w którym stwierdził, że pracownikowi, który odchodzi z urzędu na emeryturę, przysługuje półroczna, a nie trzymiesięczna odprawa. Do jej uzyskania nie musi się wykazywać 20-letnim stażem w służbie cywilnej. Wystarczy, że tyle wynosił jego łączny wymiar zatrudnienia.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych