Należy wskazać, iż przedmiotowa zasada powinna znaleźć swoje zastosowanie do urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w pierwszym roku pracy, do urlopów kolejnych oraz urlopu uzupełniającego. (por. A.Sobczyk [red.], Kodeks Pracy. Komentarz, Warszawa 2014).
Jest oczywistym, iż przedmiotowa zasada może nie mieć faktycznej możliwości zastosowania w przypadku, gdy pracownik podejmuje pracę w trakcie trwania roku.
Należy również podnieść, iż zasadą jest uwzględnianie wniosków pracowników o udzielanie urlopów wypoczynkowych w wymiarze przez nich wskazywanym. Co więcej zaakceptowanie wniosku pracownika o podział urlopu na części, z których żadna nie obejmuje co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika przewidzianego art. 282 § 1 pkt. 2 k.p.
Mając powyższe na uwadze należy podnieść, iż w przypadku niemożliwości wypełnienia wymogów wynikających z treści art. 162 k.p. pracodawca może udzielić wskazanego w pytaniu urlopu w częściach.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.