Pracownik został oddelegowany w zagraniczną podróż służbową. Pobyt przedłużył o 2 dni w celu prywatnym. Otrzymał zwrot kosztów podróży powrotnej (bilet lotniczy). Zwrotu kosztów pobytu w celu prywatnym nie otrzymał.
Czy powinien otrzymać dietę za czas podróży powrotnej?
 
Odpowiedź: pracownik może, za zgodą pracodawcy wykorzystać część czasu na pobyt prywatny, przy czym czas ten nie stanowi podróży służbowej. Za taki przedłużony czas pobytu do celów prywatnych pracownik nie zachowuje prawa zwrotu kosztów związanych z podróżą służbową. tj. diet, jednak nie dotyczy to diety za czas drogi powrotnej.
 
 
Uzasadanienie: zgodnie z art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., pod pojęciem podróży służbowej rozumieć należy wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Przytoczona definicja wskazuje, że przez pojęcie podróży służbowej  należy rozumieć polecenie pracodawcy do wykonywania pracy przez pracownika poza stałym miejscem pracy. W konsekwencji pracodawca musi wskazać cel podróży , a w sytuacji, w której godzi się na przedłużenie pobytu w miejscu, gdzie podróż służbowa trwała musi wyraźnie to zaznaczyć, najlepiej na piśmie. Za taki przedłużony czas pobytu do celów prywatnych pracownik nie zachowuje prawa zwrotu kosztów związanych z podróżą służbową. tj. diet.

Jednak  z tym zastrzeżeniem, że pracodawca powinien zwrócić pracownikowi koszty poniesione przez niego w związku z zakupem biletu powrotnego. W tym zakresie wypowiedziała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z dnia 2 października 2009 r., IPPB5/423-414/09-4/JC, stwierdzając m.in.: „Zdarza się, iż po realizacji celu służbowego, za zgodą pracodawcy pracownicy przedłużają pobyt dla realizacji celów prywatnych. W czasie wykonywania zadań służbowych przez pracowników Spółka pokrywa wszystkie koszty pobytu delegowanego. Natomiast koszt pobytu prywatnego, ponosi w całości pracownik. Przepisy prawa podatkowego nie zakazują łączenia podróży służbowej z wyjazdem prywatnym. Wobec powyższego, spółka prawidłowo zalicza do kosztów uzyskania przychodów wydatki na podróż służbową pracownika, w tym na bilet powrotny, w sytuacji gdy za zgodą pracodawcy pracownik przedłużył podróż służbową i za czas pobytu prywatnego sam ponosił określone wydatki.” W świetle przedstawionego stanu faktycznego zasadna byłaby dieta od momentu rozpoczęcia podróży powrotnej do momentu przyjazdu, gdyż w tym momencie mamy do czynienia z drogą powrotną z podróży służbowej. W konsekwencji, jeśli pracownik wyjechał musi też wrócić, a tylko czas pobytu prywatnego leży poza sferą rozliczeń kosztów podróży służbowej. Oczywiście kwestia ta nie jest jednoznacznie przesądzona i klient zawsze może zwrócić się o właściwą interpretację do organów podatkowych, gdyż  powyższe stanowisko wyrażone w interpretacji z dnia 2 października 2009 r., IPPB5/423-414/09-4/JC nie jest wiążące.