Zbilansowanie czasu pracy pracowników następuje po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Wtedy też staje się wymagalne roszczenie pracownika o wypłatę przedmiotowego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe wypracowane w danym okresie (wyrok SN z dnia 11 marca 2010 r., I PK 191/09, OSNP 2011, nr 17-18, poz. 228).
Pracownik, który nie dostał wolnego za sobotę może wystąpić z roszczeniem
Oddawanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę winnym okresie rozliczeniowym nie jest możliwe, gdyż pracodawca rozlicza pracownikowi czas pracy, wtym godziny nadliczbowe, wramach jednego okresu rozliczeniowego, wktórym godziny nadliczbowe wystąpiły, tłumaczy Magdalena Rycak, ekspertSerwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Czy można udzielić dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w następnym okresie rozliczeniowym?
Odpowiedź: z konstrukcji instytucji okresu rozliczeniowego wynika, że służy ona rozliczaniu czasu pracy w ramach tego okresu. „Oddawanie” czasu wolnego/dnia wolnego w innym okresie rozliczeniowym nie jest możliwe, gdyż pracodawca rozlicza pracownikowi czas pracy, w tym godziny nadliczbowe, w ramach jednego okresu rozliczeniowego, w którym godziny nadliczbowe wystąpiły.
Zobacz także: Zmiany w prawie pracy w 2016 r. Czy wiesz co Cię czeka?
Uzasadnienie: okres rozliczeniowy to okres, dla którego dokonuje się ustalenia, czy planowany czas pracy pracownika mieści się w granicach obowiązujących pracownika norm czasu pracy w przyjętym systemie czasu pracy oraz czy nie zostanie przekroczona przeciętnie pięciodniowa norma czasu pracy, a także okres, po upływie którego dokonuje się rozliczenia czasu pracy tego pracownika.