Odpowiedź: w sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 9 tygodni oraz prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 3 tygodni oraz prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.
Czytaj: Zasiłek macierzyński także dla ojcaUzasadnienie: prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje także ubezpieczonemu, który przyjmuje dziecko na wychowanie, na takich samych zasadach, które dotyczą ubezpieczonej.
Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i wynosi:
- 20 tygodni (140 dni) w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
- 31 tygodni (217 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
- 33 tygodni ( 231 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
- 35 tygodni ( 245 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
- 37 tygodni ( 259 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci,
nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia; okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego nie może być krótszy niż 9 tygodni.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż minimalny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie wynosi 9 tygodni (63 dni). Zasiłek macierzyński w wymiarze 9 tygodni przysługuje nawet wtedy, gdy w tym okresie dziecko ukończy odpowiednio 7 albo 10 rok życia (znajduje to potwierdzenie w stanowisku ZUS zawartym w opracowaniu pt. „Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego w szczególnych przypadkach”).
Zgodnie z art. 183 § 3 pkt 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 3 tygodni w przypadku gdy pracownik przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia ma prawo do minimum 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Jednocześnie zgodnie z art. 183 § 5 k.p. pracownik, którzy przyjął na wychowanie dziecko ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.