Odpowiedź: Pracownik, któremu pracodawca po rozwiązaniu umowy o pracę nie chce oddać książeczki badań sanitarno-epidemiologicznych, może zwrócić się o pomoc do właściwego okręgowego inspektora Państwowej Inspekcji Pracy.

Uzasadnienie: Stosownie do postanowień art. 59 ust. 4 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 136, poz. 914 z późn. zm.) – u.b.ż.ż., podmiot (w tym pracodawca) działający na rynku spożywczym jest obowiązany przechowywać w aktach osobowych orzeczenia lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których wykonywaniu istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby. Ponadto, zgodnie z art. 59 ust. 5 u.b.ż.ż., kopie orzeczenia lekarskiego powinny znajdować się w miejscu wykonywania pracy przez osobę, której dotyczy to orzeczenie.
Do 2 stycznia 2012 r. obowiązywało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. Nr 25, poz. 191), określające w załączniku nr 2 wzór książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych, w której lekarz wpisywał wyniki wykonanych badań laboratoryjnych oraz treść orzeczenia lekarskiego. Taka książeczka była dokumentem potwierdzającym spełnianie przez pracownika wymagań zdrowotnych dopuszczających go do wykonywania pracy w kontakcie z żywnością, a jej kopia powinna być przechowywana przez pracodawcę. Niestety, wielu pracodawców przechowywało oryginały tych książeczek, co było niezgodne z § 1 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286 z późn. zm.).
Jeżeli więc pracownik po zakończeniu stosunku pracy nie może wyegzekwować od pracodawcy oryginału książeczki badań do celów sanitarno-epidemiologicznych, to pozostaje mu zwrócić się o pomoc do właściwego miejscowo okręgowego inspektora Państwowej Inspekcji Pracy, gdyż właśnie do tego organu, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. Nr 89, poz. 589 z późn. zm.), należy nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów dotyczących stosunku pracy.
 
Maciej Ambroziewicz

Pytanie pochodzi  z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych