Odpowiedź: przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, w czasie którego upłynął termin badań okresowych, pracodawca nie musi kierować pracownicy na badania profilaktyczne, bowiem w trakcie urlopu nie będzie świadczyła pracy. Badania takie powinna jednak wykonać przed przystąpieniem do pracy po zakończeniu urlopu, a więc nie później niż w pierwszym dniu pracy.

 
Uzasadnienie: stosownie do postanowień art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską. Na tę opiekę składają się trzy rodzaje badań:

1) wstępne, dla osób przyjmowanych do pracy lub pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe;

2) okresowe, w terminie wyznaczonym przez lekarza medycyny pracy, oraz

3) kontrolne, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą.

Należy również przypomnieć, że zgodnie z art. 229 § 4 k.p., pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 listopada 2000 r., II UKN 49/00, OSNP 2002, nr 11, poz. 275; dopuszczenie do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku może stanowić przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy.

W przypadku, gdy pracownikowi przebywającemu na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym, w trakcie trwania tego urlopu, upłynie termin ważności badania okresowego, a bezpośrednio po zakończeniu tego urlopu pracownik zamierza wykorzystać urlop wypoczynkowy – pracodawca nie ma obowiązku kierować go na badania jeszcze przed udzieleniem mu tego urlopu. Pracownik bowiem nie będzie świadczył pracy w okresie urlopu wypoczynkowego, w związku z czym brak jest przesłanki obligującej pracodawcę do uzyskania od niego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Taki pogląd wielokrotnie wyraził SN wskazując, że nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy (art. 165 pkt 1 i art. 229 § 2 k.p.) rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego bez posiadania aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (por. wyrok SN z dnia 20 marca 2008 r., II PK 214/07, OSNP 2009, nr 15-16, poz. 194; oraz wyrok SN z dnia 9 marca 2011 r., II PK 240/10, OSNP 2012, nr 9-10, poz. 113).

Należy jednak pamiętać, że w żadnym przypadku nie wolno dopuścić pracownika do pracy bez ważnego orzeczenia lekarskiego, o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych