Odpowiedź: nie ma przeciwwskazań, aby w okresie zimowym, na okres nie przekraczający 3 miesięcy oddelegować pracowników zatrudnionych na stanowiskach brukarz i kierowca do prac związanych z odśnieżaniem. Jeżeli jednak praca ta miałaby być wykonywana na wysokości (jak wspomniane odśnieżanie dachów), to pracodawca – przed jej zleceniem – powinien skierować pracowników na badania profilaktyczne, w celu stwierdzenia braku przeciwskazań zdrowotnych do jej wykonywania. Ponadto, osoby wykonuje prace na wysokości powinny zostać odpowiednio przeszkolone m.in. z zakresu stosowania środków ochrony indywidualnej niezbędnych przy wykonywaniu tego rodzaju prac.
Uzasadnienie: stosownie do postanowień art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., w uzasadnionych przypadkach pracodawca może oddelegować pracownika do innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. W takim przypadku nie jest wymagane wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy, o ile oddelegowanie nie powoduje obniżenia wynagrodzenia, a powierzone zadania odpowiadają kwalifikacjom pracownika.
W przypadku pracodawcy zatrudniającego pracowników na stanowiskach brukarz i kierowca, nie ma przeciwwskazań, aby w okresie zimowym, na podstawie ww. przepisu, oddelegował tych pracowników do prac związanych z odśnieżaniem, bowiem praca ta nie odbiega charakterem od pracy dotychczas wykonywanej (wciąż będzie to stanowisko robotnicze).
Należy jednak zauważyć, że prace związane z odśnieżaniem wykonywane na wysokości (np. odśnieżanie dachów budynków), wymusza na pracodawcy zweryfikowanie, czy pracownicy są zdolni – pod kątem zdrowotnym – do jej wykonywania. W tym celu, jeszcze przed dopuszczeniem pracowników do pracy, pracodawca powinien skierować pracowników na wstępne badania profilaktyczne, o których mowa w art. 229 § 1 k.p., a w skierowaniu na te badania jednoznacznie określić rodzaj pracy (np. praca na wysokości powyżej 3 metrów). Na podstawie takiego skierowania pracownik przejdzie m.in. badania okulistyczne, neurologiczne, otolaryngologiczne z oceną błędników, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania zdrowotne.
Ponadto, zgodnie z art. 2373 § 2 k.p., przed dopuszczeniem pracownika do nowej pracy pracodawca powinien zapewnić mu przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Chodzi tu w szczególności o instruktaż stanowiskowy, o którym mowa w § 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) - dalej r.s.b.h.p., który powinien zapewnić zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Pracodawca zlecający pracownikom wykonywanie prac na wysokości powinien również zapewnić im odpowiednie środki ochrony indywidualnej, o których mowa w art. 2376 § 1 k.p., a także poinformować ich o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Nie można również zapomnieć, że prace na wysokości zaliczają się do tzw. prac szczególnie niebezpiecznych w rozumieniu § 80 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).
W związku z powyższym pracodawca, który zleca podległemu personelowi ich wykonywanie, powinien podjąć szczególne środki ostrożności, a więc zapewnić w szczególności:
1) bezpośredni nadzór wyznaczonych w tym celu osób nad pracami szczególnie niebezpiecznymi;
2) odpowiednie środki zabezpieczające;
3) instruktaż pracowników obejmujący w szczególności:
a) imienny podział pracy,
b) kolejność wykonywania zadań,
c) wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach;
4) ograniczenie dostępu do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych wyłącznie do osób upoważnionych i odpowiednio poinstruowanych (bądź przeszkolonych).
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.