Zgodnie z § 2 ust. 1 r.w.e.p. okresami pracy uzasadniającymi prawo do wcześniejszych świadczeń emerytalnych są te, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu obowiązującym na danym stanowisku. Nie ma przy tym znaczenia, czy praca ta była podejmowana w zakładzie prywatnym czy publicznym.
Istotnym z punktu widzenia interesów uprawnionego jest udokumentowanie okresów pracy wykonywanej w szczególnych warunkach. Zgodnie z r.w.e.p. pracodawca jest obowiązany wystawić świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach lub potwierdzić tę okoliczność w świadectwie pracy. Dokument ten powinien obejmować informację o okresie aktywności zawodowej podwładnego odbywanej w szczególnych warunkach. Sposób zakończenia stosunku pracy nie przekłada się na tenm obowiązek pracodawcy.
Źródło: Rzeczpospolita, 3 grudnia 2010 r., Izabela Szczygielska
Prace w szczególnych warunkach
Wcześniejsze uprawnienia emerytalne przysługują osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach, określone w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 z późn. zm.) dalej r.w.e.p.