Wcześniejsza emerytura? Już nie!
Jeszcze kilka lat temu 35-letni funkcjonariusz-emeryt nie budził niczyjego zdziwienia. Mundurowi często korzystali z przywilejów emerytalnych, które pozwalały im odejść ze służby po 15 latach. Po reformie emerytalnej oraz ciągłej modernizacji służb, ta tendencja zaczyna się odwracać. Teraz coraz mniej funkcjonariuszy służb MSW decyduje się na przejście na emeryturę. W zeszłym roku służbę zakończyło 4 266 policjantów, strażaków, pograniczników i funkcjonariuszy BOR. To aż o 2 919 mniej niż w 2013 r.
Jak wyglądają te statystyki w poszczególnych służbach? W policji tendencja spadkowa utrzymuje się już od kilku lat. W zeszłym roku na emeryturę odeszło 2 548 funkcjonariuszy - to o 1176 mniej niż w 2013 r. Podobnie jest w Straży Pożarnej, gdzie na emeryturę zdecydowało się 799 funkcjonariuszy mniej niż w 2013 r. W Straży Granicznej ta liczba wyniosła 838, a w Biurze Ochrony Rządu 106.
Dużo „rąk” do służby
Od kilku lat do pracy w służbach ustawiają się kolejki chętnych. Jak podaje Państwowa Straż Pożarna, w niektórych miejscowościach zgłasza się od 50 do 80 osób na jedno stanowisko. Pomorska policja informuje, że w ostatnich latach o jedno miejsce stara się średnio 10 kandydatów.
Koniec 35-letnich emerytów
Wszystkie osoby, które wstąpiły do służby po 1 stycznia 2013 r. muszą przepracować minimum 25 lat. Jak widać - wbrew niektórym przewidywaniom - nie wystraszyło to młodych ludzi. Funkcjonariusze pracują coraz dłużej. Ile służyli rekordziści? Policjant z najdłuższym stażem odszedł ze służby po 42 latach i 9 miesiącach służby. Funkcjonariusz Straży Granicznej po 45 latach i 9 miesiącach, a Biura Ochrony Rządu po 44 latach i 8 miesiącach. Absolutnym rekordzistą jest strażak, który przepracował 49 lat i 5 miesięcy (dane pochodzą z lat 2009-14).
Czytaj: Wzrośnie liczba wysokich stanowisk w policji
Jest lepiej, a funkcjonariusze widzą efekty swojej pracy
Dlaczego młodzi ludzie tak chętnie wybierają służby, a doświadczeni funkcjonariusze nie chcą odchodzić na emeryturę? Przyczyn jest kilka. Z roku na rok poprawiają się warunki pracy m.in. w komisariatach i komendach. W ramach Programu Standaryzacji, rząd przeznaczył dodatkowy miliard złotych na remonty i nowe obiekty policyjne. Funkcjonariusze pracują z coraz nowszym, lepszym i bardziej profesjonalnym sprzętem. Tylko w tym roku zostanie zakupionych ponad 1,5 tys. pojazdów dla Policji. Straż Graniczna zostanie doposażona m.in. w bezzałogowe samoloty oraz samochody terenowe. Strażacy dostaną nowe wozy ratowniczo-gaśnicze i transportowe oraz sprzęt techniki specjalnej o łącznej wartości ponad 83 mln zł.
Czytaj: Sprawa dla TK: uniewinniony policjant nie może wrócić do służby
Najnowsze badania opinii społecznej jasno pokazują, że Polacy są zadowoleni z pracy służb. 65 proc. z nas dobrze ocenia działalność Policji, 2/3 Polaków twierdzi, że obecność patroli sprawia, iż czują się bezpieczniej, a prawie wszyscy ufają strażakom.
Od niedawana obowiązują także przepisy, które zmieniają zasady naliczania dodatku stażowego tak, aby zachęcić funkcjonariuszy do dłuższej służby.