Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Obecnie "prace przy spawaniu i wycinaniu elektrycznym, gazowym, atomowowodorowym" są uznawane za pace w szczególnych warunkach uprawniające do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym. Natomiast projekt ustawy o emeryturach pomostowych za prace w szczególnych warunkach uznaje "prace bezpośrednio przy spawaniu łukowym lub cięciu termicznym w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze, z utrudnioną wentylacją (podwójne dna statków, zbiorniki, rury itp.)".
Według art. 32 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) - dalej u.e.r., ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż 65 lat. Wiek emerytalny, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie których osobom wykonującym szczególne prace przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych, czyli na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 z późn. zm.) - dalej r.w.e.p. W r.w.e.p. w wykazie A w Dziale III "W hutnictwie i przemyśle metalowym", w pkt 18 widnieje "obsługa urządzeń podstawowych i pomocniczych w spawalniach i zgrzewalniach rur i walczaków". Ponadto w wykazie A w Dziale XIV "Prace różne", w pkt 12 uwzględniono "prace przy spawaniu i wycinaniu elektrycznym, gazowym, atomowowodorowym". Ten drugi przypadek wydaje się być bliższy sytuacji opisanej w pytaniu. Jeżeli wykonywano pracę tego rodzaju, to należy ją uznać za pracę w szczególnych warunkach, także w budownictwie. Oceny i potwierdzenia dokonuje pracodawca.
Rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych (projekt wpłynął do Sejmu 3 października 2008 r.) i stanowiący załącznik do niego wykaz prac w szczególnych warunkach przewiduje, że takie prace obejmują (pkt 28): prace bezpośrednio przy spawaniu łukowym lub cięciu termicznym w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze, z utrudnioną wentylacją (podwójne dna statków, zbiorniki, rury itp.). Ponownie więc uznanie pracy spawacza za wykonywaną w szczególnych warunkach w rozumieniu przepisów emerytalnych będzie zależało od tego, gdzie konkretnie i jak była wykonywana praca.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.