Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:
Kobieta w ciąży ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne powyżej 3 miesięcy.
Czy jest możliwość zwolnienia takiej osoby, mimo że jest w ciąży na świadczeniu rehabilitacyjnym?
Odpowiedź: stosunek pracy pracownicy w ciąży podlega szczególnej ochronie. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z taką pracownicą w trybie bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika jest niedopuszczalne.
Uzasadnienie: jak stanowi art. 177 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Zasady tej nie stosuje się jedynie do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 k.p.).
Zakres ochrony przysługującej pracownicy w ciąży obejmuje zatem zarówno wypowiedzenie (za wskazanymi wyżej wyjątkami) jak i rozwiązanie umowy o pracę - w trybie art. 53 k.p. (z przyczyn niezawinionych przez pracownika, m.in. w razie długotrwałej choroby).
Nie ma jedynie przeszkód, aby rozwiązać umowę o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego w wyniku wypowiedzenia dokonanego przez pracownicę lub w drodze porozumienia stron. O ile zatem pracownica będąc w ciąży lub korzystając z urlopu macierzyńskiego: sama nie wyjdzie z inicjatywą zakończenia stosunku pracy (wypowiadając umowę o pracę) lub nie zaakceptuje ewentualnej propozycji pracodawcy w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę, a przy tym nie będą zachodziły przesłanki zwolnienia dyscyplinarnego ani też pracodawca nie ogłosi upadłości ani likwidacji, brak będzie możliwości jej zwolnienia.