Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski spotkali się 15 kwietnia br. w Warszawie, aby walczyć o zwycięstwo w drugiej edycji konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”. Wszystkich finalistów oraz towarzyszące im osoby przywitała zastępca głównego inspektora pracy Małgorzata Kwiatkowska.
Konkurs jest organizowany w szkołach ponadgimnazjalnych, które uczestniczą w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa”, realizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy we współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym. Ma na celu promowanie wśród młodych ludzi idei bezpieczeństwa pracy oraz poszerzanie ich wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotowywanie się do współzawodnictwa ułatwi uczniom świadome poruszanie się po rynku pracy, na który niedługo sami wkroczą.
Druga edycja konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Do udziału w rywalizacji jesienią ub.r. przystąpiło 301 szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju i 7975 uczniów. Od grudnia 2014 r. do lutego 2015 r. 373 uczniów ze 192 szkół walczyło w etapach regionalnych, które wyłoniły po trzech najlepszych z każdego województwa. Do etapu centralnego zakwalifikowało się 48 uczniów, którzy spotkali się 15 kwietnia w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Podczas finału każdy z uczestników musiał się zmierzyć z testem składającym się z 50 pytań, w tym 20 pytań o podwyższonej trudności. O ostatecznej kolejności na podium zdecydowała dogrywka.
Prace uczestników sprawdzała Centralna Komisja Konkursowa w składzie: dyrektor Departamentu Prawnego GIP Halina Tulwin, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji Zbigniew Kowalczyk, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Krzysztof Kowalik, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia Jarosław Leśniewski oraz sekretarz komisji Artur Sobota.
Podczas uroczystego wręczenia nagród obecni byli przedstawiciele instytucji współpracujących z inspekcją pracy: prof. dr hab. Danuta Koradecka, dyrektor CIOP-PIB, Małgorzata Nietopiel, dyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS oraz Anna Wasiak, główny specjalista w Wydziale Kształcenia Zawodowego Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Źródło: www.pip.gov.pl, stan z dnia 20 kwietnia 2015 r.