Wyroby lakierowe, rozpuszczalniki i środki odtłuszczające powinny posiadać kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej lub preparatu niebezpiecznego. Pomieszczenia, w których odbywa się natryskiwanie lub napylanie powierzchni powinny spełniać wymagania techniczno-budowlane, takie jak dla pomieszczeń zagrożonych wybuchem. Tam, gdzie występują mieszaniny wybuchowe palnych par lub pyłów podłogi powinny być wykonane z materiału niepowodującego iskrzenia mechanicznego lub wyładowań elektrostatycznych.
Natryskiwanie wyrobami lakierowymi może być wykonywane na otwartej przestrzeni, w komorach malarskich lub w pomieszczeniach wyposażonych w wentylację odciągową. Podczas natryskiwania lub napylania niedopuszczalne jest m.in. gromadzenie na stanowisku pracy opróżnionych naczyń i materiałów, używanie grzejników z otwartą spiralną grzejną lub otwartym ogniem, stosowanie narzędzi iskrzących.
Źródło: Przyjaciel przy pracy 2011, nr 1, s. 14-17, Ryszard Bryła
Podstawowe wymagania bezpieczeństwa pracy na stanowisku lakiernika samochodowego
Prace lakiernicze należą do prac szczególnie niebezpiecznych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).