Jak czytamy w uzasadnieniu projektu PO, celem świadczenia z tytułu wychowania i kształcenia dzieci jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem i kształceniem dzieci, w tym z opieką nad nimi i zaspokojeniem ich potrzeb życiowych. Świadczenie miałoby przysługiwać: matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka oraz instytucjom zapewniającym całodobowe utrzymanie dziecka albo jednostkom organizacyjnym wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Zgodnie z projektem, świadczenie z tytułu wychowania i kształcenia dzieci wynosi 500 zł miesięcznie na każde dziecko.
Polecamy: Rodzice mogą skorygować błędy we wnioskach "Rodzina 500 plus”
Postępowanie w sprawie świadczenia z tytułu wychowania i kształcenia dzieci miałby prowadzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a w przypadkach określonych w ustawie świadczenie przyznawałby decyzją marszałek województwa (wtedy ZUS tyko wypłacałby świadczenie przyznane na tej podstawie). Pierwotny tekst projektu posłowie postanowili uzupełnić o procedurę postępowania o wydanie świadczenia przed KRUS – Kasa miałaby prowadzić sprawy z wniosków osób w niej ubezpieczonych. Autopoprawka do projektu ustawy o świadczeniu z tytułu wychowania i kształcenia dzieci wpłynęła do Sejmu 13 kwietnia 2016 r.
Projekt PO jest odpowiedzią na rządowy Program 500 plus, który ruszył od 1 kwietnia 2016 r. Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 1,1 mln wniosków o świadczenie przyznawane w jego ramach.