Pytania pochodzą z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:

Pracownica w dniu, w którym powinna się stawić w pracy po urlopie rodzicielskim (łącznie ze zwolnieniem lekarskim w ciąży nie było jej w pracy 17 miesięcy), przyniosła zwolnienie lekarskie, z którego wynika że ponownie jest w ciąży. Pracownica wcześniej (przed pierwszym porodem) zarabiała 2600 zł.

Czy pracownicy, która ponownie zaszła w ciążę, należy się wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy?

Czy obecnie należy jej się wynagrodzenie za czas choroby w wysokości 100% przez 33 dni, czy może zasiłek chorobowy?

Odpowiedź: w pierwszej kolejności pracownicy z tytułu niezdolności do pracy, która powstała bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a dopiero po wyczerpaniu prawa do tego wynagrodzenia może ona otrzymać zasiłek chorobowy.

Polecamy: Niezdolność do pracy wskutek choroby przerywa urlop wypoczynkowy

Uzasadnienie: zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 372 z późn. zm.) – dalej u.ś.p.ch.m.). Pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia (obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe mogą przewidywać wyższe wynagrodzenie) za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.) – dalej k.p.). Jeżeli choroba przypada na czas ciąży w ww. okresie pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia (art. 92 § 1 pkt 2 k.p.).

W konsekwencji powyższego dopiero za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w u.ś.p.ch.m. (art. 92 § 4 k.p.). Tym samym, jeżeli pracownica bezpośrednio po powrocie z urlopu rodzicielskiego zachorowała i przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające jej niezdolność do pracy, w pierwszej kolejności przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków pracodawcy. Dopiero po wyczerpaniu w danym roku kalendarzowym prawa do wynagrodzenia chorobowego z tytułu niezdolności do pracy, pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy na zasadach określonych w u.ś.p.ch.m.