Z zakresu prawa pracy pewne ułatwienia funkcjonowania przedsiębiorstw wprowadziła jedynie ustawa deregulacyjna bis, która wydłużyła możliwość wykorzystania przez pracownika zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września danego roku kalendarzowego, zamiast do końca marca oraz skróciła z 10 do 5 lat okres przedawnienia należności z tytułu składek wobec ZUS i KRUS.

Pracodawcy uważają jednak, że kluczowe regulacje nie zostały wprowadzone. Podają za przykład ustawę antykryzysową, której obowiązywanie wygasło z końcem ubiegłego roku. Pomimo głosów o konieczności przedłużenia funkcjonowania jej zapisów, rząd nie podjął w 2011 r. dyskusji na ten temat.
W opracowaniu wskazano szereg obszarów do zmiany i propozycje rozwiązań. Przykładowo, Lewiatan wskazał, że nadal uciążliwym dla pracodawców w przestrzeganiu wymogów
ochrony danych osobowych jest art. 22(1) kodeksu pracy. Określa, jakich informacji o pracowniku i o kandydacie do pracy może zażądać pracodawca. Zdaniem przedsiębiorców,  zakres tych informacji jest bardzo zawężony i nie obejmuje tych, które mają kluczowe
znaczenie dla wielu specyficznych branż. Szkodliwym z punktu widzenia interesu firmy jest np. ograniczenie możliwości przetwarzania danych o niekaralności, bo pracodawca może żądać ich zażądać tylko jeżeli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów.
Uzasadniają, że dostęp do takich danych ma kluczowe znaczenie dla firm działających na rynku finansowym, postulują więc rozszerzenie możliwości dostępu do tych danych poprzez odpowiednią zmianę przepisu.
 
Pracodawcy chcą rewizji obowiązków informacyjnych wobec pracowników polegającej na
wyeliminowaniu treści, które powtarzają się w różnych dokumentach (m.in. regulaminy pracy, regulaminy wynagradzania, układy zbiorowe pracy). Uważają, że wymóg informowania w treści umowy o składnikach wynagrodzenia i warunkach zatrudnienia powinien dotyczyć tylko pracodawców, u których nie ma obowiązku wprowadzenia regulaminu wynagradzania lub nie obowiązują układy zbiorowe pracy.
Ponadto chcą wprowadzenia do kodeksu pracy nowej formy umowy o pracę, tzw.
umowy projektowej. Umowa taka zawierana byłaby na czas trwania wskazanego w umowie projektu, umówionego pomiędzy pracodawcą a podmiotem zewnętrznym, z wprowadzeniem możliwości prawnej jej wcześniejszego rozwiązania z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, jeżeli strony umowy taką możliwość przewidzą.
Lewiatan proponuje też zniesienie lub skrócenie okresu ochrony pracowników w wieku
przedemerytalnym. Przedsiębiorcy uważają, że należy doprecyzować w kodeksie pracy definicje związane z wiekiem emerytalnym i ochroną przedemerytalną, które byłyby

czytelne i jasne również dla pracowników.