Zgodnie z danymi Głównego Inspektora Pracy w ubiegłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili ok. 90 tys. kontroli u ponad 69 tys. pracodawców i innych podmiotów, na rzecz których pracę świadczyło 4 mln osób. Działalność PIP w 2013 r. obejmowała również np. udzielanie bezpłatnych porad prawnych, z których skorzystało 1,2 mln osób. To także działania prewencyjne i promocyjne skierowane do ok. 200 tys. pracodawców i przedsiębiorców, organizacji związkowych, pracowników, rolników indywidualnych, uczniów i studentów.
Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy. Jest powoływana przez Marszałka Sejmu na 4-letnią kadencję. Najważniejsze zadania tego organu to m.in. ocena działalności PIP oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących problematyki ochrony pracy. Rada inicjuje również prace związane z ratyfikacją konwencji międzynarodowych oraz międzynarodowych norm z zakresu ochrony pracy i ergonomii. Występuje także do organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pracodawców i pracobiorców w sprawach związanych z ochroną pracy. Rada przedstawia ponadto opinię m.in. o kandydatach na stanowiska Głównego Inspektora Pracy i jego zastępców oraz okręgowych inspektorów pracy. Członkowie Rady zbierają się co najmniej raz w miesiącu na posiedzeniach plenarnych, a pomiędzy nimi pracują w 4 zespołach problemowych, przygotowując m.in. stanowiska Rady.
PIP: w 2013 r. inspektorzy pracy przeprowadzili ok. 90 tys. kontroli
Na posiedzeniu w dniu 10 czerwca br. sejmowa Rada Ochrony Pracy zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2013 r.