Dzięki lekturze numeru dowiedzą się Państwo jak teorię inteligencji emocjonalnej jako integralnej cechy osobowości przełożyć na kontekst biznesowego zastosowania – polecamy wywiad z Konstantinosem V. Petridesem, autorem narzędzia psychometrycznego Thomas TEIQue. Z działu „Raporty” dowiedzą się Państwo jakie są trendy w wykorzystaniu w firmach informatyki oraz jak strategia informatyzacji przekłada się na wyniki biznesowe. W dziale „HRM” przeczytacie Państwo: jak dzięki uważności regenerować swoją energię do życia, zarówno w pracy, jak i po niej; jakie elementy polskiej kultury organizacyjnej, które wyraźnie oddziałują na proces zarządzania, powodują różnice w stosunku do światowych standardów zarządzania i co z tego wynika; czy i kiedy wynagradzać za kompetencje oraz dlaczego nowoczesne technologie w dziale HR są koniecznością. Ponadto polecamy artykuł wyjaśniający czym jest turkusowe zarządzanie a także studium przypadku poświęcone strategicznej zmianie w organizacji. Podpowiadamy też jak kontraktować usługi szkoleniowo-rozwojowe oraz jak nie przegapić w organizacji talentu.
W dziale „Prawo” polecamy tekst ukazujący czym dla pracodawców skutkuje nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zapraszamy też do lektury odpowiedzi na pojawiające się na co dzień w obszarze stosowania przepisów prawa pracy pytania.

Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus
oraz do zapoznania się ze spisem treści!

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321
 

Spis Treści:

Dział: Temat numeru

Raz, dwa, zamiana miejsc! 

Być może niektórzy pamiętają „zieloną noc” w kolonijnym życiu. A „zielony dzień”? To również zwyczaj z kolonijnego życia, kiedy kadra stawała się uczestnikami, a wybrani uczestnicy zostawali kadrą – opiekunami.

Job rotation, multitasking, poliwalencja
– lek na całe zło (przed użyciem skontaktuj się ze specjalistą HR) 
Wprowadzenie programu rotacji czy – w naszym przypadku – poliwalencji było celem strategicznym HR-u. Celem, którego wdrożenie rozłożono na kilka lat i wiele etapów pośrednich. Program skierowany został do pracowników produkcji, utrzymania ruchu, magazynu. Na początek dla stanowisk podstawowych, a później także kierowniczych.

Dobre narzędzie do planowania ścieżek rozwoju

Job rotation – rozwój, przygoda, sprawdzenie samego siebie w nowym środowisku, poznanie swojej pracy z innej, ciekawszej perspektywy… W ten sposób o udziale w programie mówią pracownicy Fresh Logistics Polska, a mówią już tak od pięciu lat.

Transfery wewnętrzne i staże zagraniczne
„To małpi gaj, drabinki na placu zabaw – pisze o swojej karierze Sheryl Sandberg (dyrektor zarządzająca w Facebooku – przyp. red.). – Na szczyt można się dostać na wiele sposobów, czasem kompletnie zmieniając trasę”. Przebieg kariery i zwroty zawodowe wielu pracowników firmy Toyota Motor Poland potwierdzają tę tezę.

Nauka przez doświadczenie
W organizacji kluczowa sprawa to odpowiedni poziom wiedzy oraz umiejętności zawodowych zatrudnionych. Rozwój zawodowy umożliwia urzeczywistnianie zarówno indywidualnych aspiracji pracowników, jak i celów pracodawcy. Jakie metody rozwoju personelu będą najskuteczniejsze?

Działania szyte na miarę
Rozwój, zdobywanie doświadczenia w nowym środowisku – to tylko niektóre korzyści, jakie płyną z job rotation. Program wspiera przede wszystkim budowanie ścieżki kariery, a jego korzyści są obustronne.

Dział: Ludzie i Wydarzenia

Holistyczne podejście do biznesu

O teorii inteligencji emocjonalnej jako integralnej cechy osobowości, przełożeniu jej na kontekst biznesowego zastosowania oraz o wyzwaniach stojących przed światem biznesu i HR-u rozmawiamy z Konstantinosem V. Petridesem, autorem narzędzia psychometrycznego Thomas TEIQue.

Odwaga brania odpowiedzialności
nie tylko za siebie

Żyjemy w ciągłej zmianie, w świecie, w którym coraz częściej powracamy do tzw. korzeni, wartości. Jak w takim otoczeniu budować warsztat HR-owy? Jak odnieść sukces osobisty, a jednocześnie wspierać rozwój organizacji? Między innymi na te tematy rozmawiamy z Joanną Bilecką, właścicielką start-upu doradczego SERUM, współzałożycielką think tanku HR Influencers.

Dział: Raport

Podejście do informatyki wpływa na wyniki przedsiębiorstw
Co roku Salesforce przeprowadza ogólnoświatowe badanie trendów w wykorzystaniu informatyki w firmach oraz wpływu strategii informatyzacji na wyniki biznesowe. W tegorocznej publikacji „2016 State of IT” po raz pierwszy tak wyraźnie widać znaczenie kompetencji miękkich, potrzebę łowienia i rozwoju talentów oraz roli, jaką w organizacjach powinni odgrywać CIO (Chief Information Officer).

Dział: HRM

Uważność.
Dlaczego trudno pracować efektywnie? 

Bycie uważnym na siebie i dostarczanie sobie tego, co naprawdę nas wspiera, to podstawa utrzymania aktywności, adekwatnie do wyzwań, przed którymi stoimy. W ten sposób regenerujemy również swoją energię do życia, zarówno w pracy, jak i po pracy.

Warto razem pomagać – dołącz do drużyny „SZLACHETNA PACZKA z Edenred” 

Święta to idealny czas, aby poczuć radość dzielenia się i pomagania innym. W te święta pracodawcy mogą zmotywować pracowników i dodatkowo pomóc potrzebującym rodzinom w Polsce. Wystarczy, że firma dołączy do drużyny „SZLACHETNA PACZKA z Edenred”.

Kultura organizacyjna w Polsce a zarządzanie, czyli na co zwracać szczególną uwagę

Jakie elementy polskiej kultury organizacyjnej powodują różnice w stosunku do światowych standardów zarządzania? Jakie inne elementy kulturowe mogą wpływać na jakość zarządzania i poziom funkcjonowania organizacji?

Nowoczesne technologie
w dziale HR to konieczność

Dynamicznie rozwijające się firmy zmagają się często z problemami z integracją danych i procesów HR-owych, generującymi dodatkowe koszty, które mogą przewyższyć planowany, związany z rozwojem zysk.

Bezstronność i prostota
Po co robić coś w sposób skomplikowany, jeśli można to zrobić prosto? Czy wartość klasycznego sposobu wartościowania stanowisk, przy pomocy zespołów wyceny, długotrwałego szkolenia w metodyce, zrekompensuje nam łączne koszty projektu?

Proces szyty na miarę,
czyli ocena okresowa ponad barierami

Nowe technologie opanowują powoli niemal każdą dziedzinę naszego życia, nadając mu ogromną prędkość. Komputery i aplikacje pomagają nam nie tylko w kwestii zarządzania sobą w czasie, ale pełnią także ważną rolę w procesach decyzyjnych – również w życiu zawodowym.

Dział: Edukacja i rozwój

Człowiek w Turkusie

Czy da się pracować na zasadzie partnerstwa i wsparcia bez hierarchii oraz sztywnych godzin? Tak. Ewolucyjny Turkus wkracza do firm na całym świecie. Staje w opozycji do piramidowego modelu zarządzania, podkreślając nowy poziom świadomości człowieka, który przekłada się na nowatorskie kierowanie organizacjami.

Strategiczna zmiana i rozwój
firmy MATRIX Sp. z o.o. 

Jak przełożyć wyniki audytu w organizacji na strategię HR-ową?
Jak przy tym zaangażować pracowników w wypracowywanie celów wspierających realizację strategii firmy? Jak wreszcie ograniczyć niekorzystny wpływ zmian na bieżące prace w organizacji?

Specjalistyczne kursy językowe w firmie
Mówiąc, że chodzimy w pracy na kurs językowy, często popełniamy błąd, wrzucając wszystkie jego rodzaje do jednego worka. Tymczasem warto wcześniej zorientować się, co możemy z tego worka wyciągnąć, żeby odnieść jak największe korzyści.

Kontraktowanie usług szkoleniowo-rozwojowych – dekalog partnerstwa rynkowego

Jak budować sensowne partnerstwo biznesowe na rynku szkoleń? Jak je negocjować i kontraktować? Jakie odpowiedzialności w projekcie można powierzyć wykonawcy i jak zabezpieczyć ich dobrą kontrolę?

Znaleźć swojego Edisona
Ilu Disneyów i Jordanów jest w polskich firmach? Być może nigdy się o tym nie dowiemy. Talenty giną bowiem najpierw w edukacyjnej, a później korporacyjnej machinie. W efekcie stajemy się narodem rutyniarzy, tracąc przy tym miliardy złotych.

Prawo

Pracodawco, przygotuj się na zmiany! 

W dniu 22 lipca 2016 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą ustawę o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa ma na celu ograniczenie liczby zawieranych umów cywilnoprawnych oraz zagwarantowanie osobom zatrudnionym na tej podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czym to skutkuje?
Umowy o pracę zawierane z artystami – problemy praktyczne 
Kim jest artysta? Jaki rodzaj umowy należy z nim zawrzeć? Jak prawidłowo rozliczyć jego wynagrodzenie?

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów