1 marca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej zmieniające te w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (j. t. Dz.U. z 2016 r. poz. 222), a konkretnie załącznika nr 18 do niego, określającego kody wykorzystywane przy wypełnianiu dokumentów.
Rozporządzeniem z 16 lutego 2017 r. (Dz. U. poz. 319) wprowadzono nowy kod przyczyny wyrejestrowania ubezpieczonego - 800, który ma być stosowany w razie wyrejestrowania pracownika w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 23(1) Kodeksu pracy. Do tej pory w takich sytuacjach płatnicy składek stosowali kod 600 – inna przyczyna wyrejestrowania. Był on też używany przez przedsiębiorców korzystających z ulgi na opłacanie składek przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej, którym skończyły się preferencje i którzy przechodzili na opłacanie pełnych składek. ZUS więc nie miał pełnej wiedzy o transferach pracowników. Brak mechanizmów kontrolnych stworzyło pole do nadużyć w postaci wykorzystywania outsourcingu do uchylania się od opłacania składek.
[-DOKUMENT_HTML-]
ZUS przestrzegał przed firmami, które proponują innym działającym podmiotom przejęcie ich pracowników w ramach tzw. umowy outsourcingowej wskazując, że przyniesie to realne korzyści finansowe. W wielu przypadkach nie następowało faktyczne przejęcie pracowników (tj. w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy), a firma dokonująca przejęcia nie odprowadzała składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników. W związku z tym, to faktyczny pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą takie usługi, jest zagrożony powstaniem zadłużenia z tytułu składek, które będzie dochodzone przez ZUS z odsetkami za zwłokę.
Najgłośniejszą aferą była z udziałem właściciela tzw. Grupy Spółek, która w latach 2009–2013 oferowała przedsiębiorcom obniżenie kosztów działalności. Zawierali oni z Grupą Spółek umowy, na podstawie których ta ostatnia wyrejestrowywali pracowników z ubezpieczeń, żeby ich Grupa mogła ich ponownie zarejestrować. Ta ostatnia jednak po pewnym czasie przestawała opłacać należne składki. ZUS dopiero po ponad 3,5 roku nabrał podejrzeń i zaczął sprawdzać podmioty oferujący tzw. outsourcing pracowniczy. Wcześniej nie dopatrzył się masowego wyrejestrowywania znacznej liczby pracowników i ponownego ich zarejestrowania. Nowelizacja rozporządzenia i nowy kod – 800 daje ZUS-owi narzędzie kontrolne.
To nie jedyna zmiana w załączniku 18 z kodami. Kod 11 34 - funkcjonariusz Służby Celnej" zyskał nowy opis: funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej.