Podstawowy podział oświetlenia, jakiego możemy dokonać to podział na naturalne i sztuczne oświetlenie. Tam, gdzie to tylko możliwe, wykorzystywane jest światło naturalne – z uwagi jednak na porę dnia, czy stopień zachmurzenia poziom natężenia może się okazać niewystarczający. Dodatkowo rozkład światła nie jest równomierny w pomieszczeniu pracy. Stanowisko pracy znajdujące się przy samym oknie otrzyma znacznie więcej światła niż podobne stanowisko położone w pewnym oddaleniu od okien. W związku z tym oprócz oświetlenia naturalnego wykorzystywane jest na stanowiskach pracy oświetlenie sztuczne pełniące rolę oświetlenia wspomagającego. Może się jednak zdarzyć również i taka sytuacja, gdzie stosowane jest tylko i wyłącznie światło sztuczne – np. z uwagi na względy technologiczne wykorzystanie światła dziennego może być niewskazane.
Przy oświetlaniu stanowisk pracy zlokalizowanych w pomieszczeniach wymagane jest uzyskanie odpowiedniego natężenia oświetlenia. Zgodnie z § 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) zarówno oświetlenie naturalne, jak i sztuczne (elektryczne) powinno spełniać wymagania określone w Polskich Normach – normą regulującą powyższe wymagania jest PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie. Znajdziemy w niej szczegółowo opisane: kryteria projektowania oświetlenia (m.in. rozkład luminacji, natężenie oświetlenia, olśnienia, aspekty barwy) oraz wykaz wymagań oświetleniowych. Innym aktem prawnym regulującym sprawy właściwego oświetlania stanowisk pracy jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) – przepisy te zostały ujęte w rozdziale 2 działu III powyższego rozporządzenia (Oświetlenie i nasłonecznienie; Budynki i pomieszczenia).
Przy ocenie warunków koniecznych do zapewnienia właściwego komfortu na stanowisku pracy związanego z oświetleniem, oprócz samego natężenia oświetlenia należy zwrócić uwagę także na:
- rozkład luminacji,
- olśnienie,
- kierunkowość światła,
- oddawanie barw i wygląd barwy światła,
- migotanie.
W zakresie przeprowadzania pomiarów oświetlania na stanowisku pracy należy zaznaczyć, że nie ma obecnie aktów prawnych ani norm, które określałyby zakres pomiarów oświetlenia. Obowiązująca dawniej Polska Norma (PN-84/E-02033) zalecała pomiary co 5 lat, natomiast w normie, która ją zastąpiła (PN-EN 12464-1:2004 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy) takich zaleceń nie ma. Z uwagi jednak na konieczność zapewnienia pracownikom właściwego oświetlenia na stanowiskach pracy zalecane jest, by okresowo przeprowadzać odpowiednie pomiary.
Oświetlenie
Jednym z ważniejszych wymagań higienicznych na stanowisku pracy jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Oświetlenie jest czynnikiem wpływającym na zdrowie pracownika, czy też jego wydajność pracy. Właściwe oświetlenie poprawia samopoczucie oraz pozwala ograniczyć zmęczenie oczu.