Najczęściej pracodawcy ubiegają się o ustalenie nowego terminu wykonania obowiązku nałożonego w nakazach inspektora pracy. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy inspektor nakaże usunięcie wszelkich uchybień z zakresu bhp.
Tryb odwołania przewidziano w art. 154 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), zgodnie z którym decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
Mniejsze szanse powodzenia ma zaskarżenie decyzji inspektorów pracy do sądów administracyjnych. W ubiegłym roku wniesiono 78 skarg, z czego do tej pory 33 zostały odrzucone lub oddalone. W ośmiu przypadkach sąd uchylił zaskarżoną decyzję inspektora pracy, a w dwóch stwierdził jej nieważność.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 7 czerwca 2010 r.
Opłaca się odwoływać od decyzji inspektora pracy
Prawie 90 proc. wniosków o zmianę lub uchylenie decyzji nakazujących zaniechania działań niezgodnych z prawem pracy jest rozpoznawanych pozytywnie dla pracodawców. W 2009 r. uwzględniono około 8 tys. takich wniosków.