Cytowane rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach: powód z uwagi na brak obowiązku przekazywania informacji ZUS IWA za trzy kolejne lata był zobowiązany do samodzielnego ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe z tytułu wypadków przy pracy. Za miesiąc kwiecień 2012 r. płatnik błędnie ustalił stopę procentową składki na to ubezpieczenie na poziomie 1,47%. Za pozostałe miesiące wartość tę samodzielnie skorygował i ustalił prawidłowo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych z powodu zaniżenia stopy procentowej składki podwyższył ją jednak o 50% w roku składkowym od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. Decyzję tę zmienił Sąd Okręgowy, stwierdzając, że stopa procentowa składki powinna zostać na niezmienionym poziomie.
W ocenie Sądu, błędnie określona stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe za kwiecień 2012 r. nie wynikała z błędnych danych przekazanych przez płatnika składek co do elementów, od których zależy wysokość tej stopy. Przeciwnie – powód poprawnie ustalił liczbę ubezpieczonych i prawidłowo wskazał rodzaj przeważającej działalności gospodarczej wg PKD. Tymczasem, jak wynika z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.) – dalej u.u.s.w.p. jedynie nieprzekazanie danych lub przekazanie nieprawdziwych danych, o których mowa w art. 31 u.u.s.w.p. powodujące zaniżenie stopy procentowej składki powoduje odpowiedzialność wymienioną w tym przepisie. W rozpoznawanej sprawie płatnik składek nie zaniechał przekazania składek, ani nie przekazał nieprawdziwych danych, toteż sankcja w postaci podniesienia stopy procentowej składki nie może być zastosowana automatycznie.
Argumentację tę podzielił gdański Sąd Apelacyjny, do którego ZUS wniósł apelację. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia przypomniano, iż składając deklarację powód nie podał żadnych nieprawdziwych informacji, o których mowa w art. 31 ust. 6 u.u.s.w.p., które skutkowałyby zaniżeniem stopy procentowej. Samo jej zaniżenie nie wchodzi w zakres regulacji powołanego przepisu, przez co brak było podstaw do zastosowania wobec wnioskodawcy swoistej kary polegającej na podwyższeniu o 50% stopy procentowej składki. Co więcej, informacja przekazana przez powoda zawierała dane nieprawidłowe, a nie dane nieprawdziwe. Podlegały one korekcie przez płatnika albo przez organ rentowy w trybie art. 31 ust. 10-12 u.u.s.w.p.
Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego wpisuje się w ugruntowane stanowisko orzecznictwa (por. m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 12 listopada 2008 r. III AUa 753/2008 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 września 2012 r., II UK 39/12, M.P.Pr. 2013, nr 1, s. 49-50) i doktryny. Odpowiada on także intencjom ustawodawcy. Świadczy o tym nie tylko sam przepis dotyczący konieczności opłaty odsetek jedynie za zwłokę, ale także przepis art. 219 k.k., który to statuuje umyślny czyn zabroniony polegający na niedopełnieniu obowiązków związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Jeśli zatem płatnik składek przekazał obiektywnie nieprawdziwe dane, będąc przekonanym o ich zgodności z rzeczywistością, odpada podstawa dla naliczenia mu stopy procentowej składki na cały rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych.
Mając powyższe na uwadze, Sąd oddalił apelację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Omyłkowe zaniżenie składki na ubezpieczenie wypadkowe nie zawsze prowadzi do jej podwyższenia
Ustalenie przez płatnika zaniżonej składki na ubezpieczenie wypadkowe nie prowadzi automatycznie do możliwości nałożenia na niego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych sankcji określonej w art. 34 ust. 1 ustawy wypadkowej stwierdził Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 19 września 2013 r., III AUa 109/13.