W pracach budowlanych stosowane są rusztowania różniące się konstrukcją, materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz zastosowaniem. Są to m.in. rusztowania stacjonarne, stojakowe, przejezdne, metalowe, modułowe, drewniane. Każdy typ rusztowania wymaga specjalistycznego działania. W związku z tym, poza ogólnymi przepisami montażu, eksploatacji i demontażu rusztowań, wynikającymi z przepisów ogólnych bhp oraz przepisów, pracodawca powinien stosować zalecenia i uwagi przekazane w dokumentacji technicznej rusztowań przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela. Szczególnie istotne są zalecenia dotyczące montażu, warunków eksploatacji oraz demontażu rusztowania.
Zobacz także: Rusztowanie a szelki bezpieczeństwa>>
Przykład odbioru rusztowania warszawskiego
Stosuje się je przy nieskomplikowanych pracach budowlanych, konserwatorskich, rozbiórkowych itp. Szczegółowe wymagania dotyczące dopuszczenia do eksploatacji rusztowań warszawskich zostały określone przez ich producentów w dokumentacji technicznej, dostarczonej użytkownikowi wraz z elementami rusztowania. Rusztowania powinny być montowane w oparciu o dokumentację producenta. Zgodnie z zaleceniami producentów rusztowań warszawskich, są one dopuszczone do użytkowania po dokonaniu odbioru zmontowanego rusztowania i dopuszczeniu go do użytkowania. Producenci wymagają, aby odbioru rusztowania dokonywała komisja, która powinna między innymi wykonać kontrolę:
- stanu podłoża;
- posadowienia rusztowania,
- wykonania złączy i stężeń,
- zakotwień,
- pomostów roboczych i zabezpieczeń.
Dopuszczenia rusztowania do eksploatacji powinien dokonać kierownik budowy lub inna uprawniona osoba na podstawie przeprowadzonej kontroli.
Zobacz także: Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego obowiązany jest poddawać go kontroli stanu technicznego>>
Odbiór rusztowania
Przepisy w zakresie stosowania rusztowań podczas wykonywania prac budowlanych zawiera rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 401) – dalej r.b.p.r.b. Przepis § 110 r.b.p.r.b. stanowi, iż użytkowanie rusztowania jest dopuszczalne po dokonaniu jego odbioru przez kierownika budowy lub uprawnioną osobę. Odbiór rusztowania powinien być potwierdzony wpisem w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego. Wpis w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego rusztowania powinien określać w szczególności:
- użytkownika rusztowania oraz przeznaczenie rusztowania;
- wykonawcę montażu rusztowania z podaniem imienia i nazwiska albo nazwy oraz numeru telefonu;
- dopuszczalne obciążenia pomostów i konstrukcji rusztowania;
- datę przekazania rusztowania do użytkowania;
- oporność uziomu;
- terminy kolejnych przeglądów rusztowania.
Przepis § 117 r.b.p.r.b. wymaga, aby rusztowanie z elementów metalowych było uziemione i posiadało instalację piorunochronną. Zgodnie z przepisem § 127 r.b.p.r.b. rusztowania powinny być każdorazowo sprawdzane, przez kierownika budowy lub uprawnioną osobę
- po silnym wietrze,
- opadach atmosferycznych
- działaniu innych czynników, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa wykonania prac,
- przerwach roboczych dłuższych niż 10 dni oraz okresowo,
- nie rzadziej niż raz w miesiącu.
Zakres czynności objętych sprawdzeniem określa instrukcja producenta lub projekt indywidualny.
Zobacz także: Bezpieczeństwo pracy w budownictwie>>
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.